Innowacyjny pomysł Japończyków. Te niepozorne automaty z jedzeniem mają ważną misję

Na ulicach Ako, nadmorskiego miasta w Japonii, stanęły wyjątkowe automaty z żywnością. Wyjątkowe, bo choć na co dzień będą działać jak wszystkie inne tego typu maszyny, w momentach zagrożenia zapewnią obywatelom bezpłatny dostęp do żywności i napoi.

Jak podaje The Guardian, w Japonii, w pobliżu budynków wyznaczonych jako schrony ewakuacyjne w mieście Ako, pojawiły się nietypowe automaty z żywnością i napojami. Na co dzień z maszyn tych można korzystać tak, jak z każdych innych tego typu urządzeń, natomiast podczas klęsk żywiołowych (trzęsienia ziemi, tajfuny), automaty te mają udostępniać produkty za darmo.

Zobacz wideo Japonia: w kilka dni spadło tyle deszczu, co przez miesiąc

Japonia. Nietypowe automaty z żywnością i piciem na ulicach Ako 

Zdaniem sejsmologów okolica, w której stanęły automaty, jest szczególnie narażona na przyszłe silne trzęsienia ziemi. Dwie maszyny ustawione w Ako zawierają około 300 butelek i puszek z napojami bezalkoholowymi oraz 150 artykułów żywnościowych, w tym suplementy diety. Dziennik wydawany w Tokio, "Mainichi Shimbun", informuje, że automaty są tak zaprogramowane, aby "odblokowywać" i udostępniać ich zawartość bezpłatnie w przypadku ostrzeżenia przed ulewnym deszczem i podczas nakazu ewakuacji przy trzęsieniu o sile pięciu lub więcej stopni w japońskiej skali intensywności sejsmicznej, mającej siedem poziomów.

Producent urządzeń, Earth Corp, twierdzi, że automaty ustawione w Ako są pierwszymi tego rodzaju w Japonii. - Chcielibyśmy zainstalować takie maszyny w całym kraju - mówił przedstawiciel firmy w rozmowie z "Mainichi Shimbun". Z kolei jeden z urzędników miejskich powiedział, że liczy, iż maszyny przyczynią się do bezpieczeństwa mieszkańców.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w Japonii

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi i tsunami obszarów świata - znajduje się w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, które nawiedziło ten kraj, miało miejsce 11 marca 2011 roku. Wtedy na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy doszło do trzęsienia o magnitudzie 9,0. W jej wyniku zmarło 18 tysięcy osób oraz doszło do awarii reaktorów jądrowych w Elektrowni Atomowej Fukushima nr 1.

Więcej o: