Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega przed pomysłem... rządu. "Raj dla przekręciarzy"

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje nowe przepisy, które mają ułatwić osobom małoletnim zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega, że proponowane regulacje mogą być bardzo groźne - pisze "Puls Biznesu".
Zobacz wideo Jak praworządność wpływa na prowadzenie biznesu? Pytamy eksperta

Zmiany w przepisach, które przygotowuje resort rozwoju i technologii, mają ułatwić założenie i prowadzenie firmy osobom przed ukończeniem 18. roku życia. Małoletni musiałby w tym celu uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, ale nie będzie za to wymagana zgoda opiekunów prawnych. "Chcąc uniknąć przypadków zakładania działalności gospodarczej przez opiekunów prawnych dla pozoru, specjalnie wprowadzana jest zgoda sądu na wykonywanie działalności gospodarczej osobiście przez małoletniego" - podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które cytuje "Puls Biznesu".

Rząd chce, by małoletni mogli zakładać firmy. Rząd ostrzega

Ministerstwo Sprawiedliwości z kolei alarmuje, że nowe przepisy mogą nie tylko zachwiać równością i pewnością obrotu gospodarczego, ale też zapoczątkować nowe metody na oszustwa. "Zachodzi także obawa, że projektowane rozwiązania mogą zachęcać prowadzących działalność gospodarczą do przerejestrowania jej na małoletnich lub pełnoletnich, którzy nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnej, celem zabezpieczenia swoich interesów i zminimalizowania ryzyka" - wskazał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w opinii skierowanej do Kamili Król, wiceministerki rozwoju i technologii. "Powyższe może spowodować, że powstaną podmioty gospodarcze, w których małoletnie dzieci i osoby ubezwłasnowolnione będą stanowić tzw. słupy. Zatem projektowane przepisy mogą spowodować zachwianie stabilności obrotu prawnego i działalności gospodarczej" - czytamy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że zgodę na założenie i prowadzenie firmy przez małoletniego musiałby wydać sąd. Resort wyjaśnia, że nie dostrzega żadnego zagrożenia w tych przepisach.

Jak wyjaśniał resort, ogłaszając swój pomysł, zainteresowanie założeniem własnej działalności przez osoby małoletnie w Polsce wzrasta w ostatnim czasie. "W 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. Do 5 maja 2023 r., jest ich już 48" - czytamy na stronie resortu rozwoju.

Ministerstwo wyjaśnia także, jakim przedsiębiorcom zamierza ułatwić działanie. Chodzi m.in. o influencerów, youtuberów, sprzedawców internetowych czy artystów i muzyków. "To są obszary, w których widzimy, że aktywność i kreatywność młodych ludzi najbardziej się przejawia. Warto tę kreatywność wspierać i to też chcemy robić" – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Więcej o: