72-latka uwierzyła, że wyciekły jej dane. Straciła oszczędności życia

Policja regularnie ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą "na policjanta", ale wciąż nie brakuje seniorów, którzy wierzą w "legendy" i oddają wszystkie swoje oszczędności. Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padła 72-latka z okolic Biłgoraja (woj. lubelskie). Straciła oszczędności swojego życia.

Do 72-letniej mieszkanki powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie) zadzwoniła w poniedziałek kobieta, która podawała się za policjantkę. "Oszustka przekonała seniorkę, że doszło do wycieku jej danych z dowodu osobistego i w związku z tym jej oszczędności są zagrożone. Nakłoniła ją do wypłacenia oszczędności i przekazania ich przelewem zagranicznym na wskazane w rozmowie dane" - zrelacjonowała asp. Joanna Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Oszustwo na legendę. Tak fałszywi "policjanci" wyłudzają pieniądze od seniorów

Niestety 72-latka uwierzyła oszustce na słowo i wykonała jej polecenia. W związku z tym straciła ponad 30 tysięcy złotych. Pod koniec marca w taki sam sposób przestępcy wyłudzili ponad 100 tys. zł od 89-latka z powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Starszy mężczyzna zorientował się dopiero po fakcie. Te i wiele podobnych przypadków wyłudzeń policja nazywa oszustwami "na legendę" czy "na policjanta". Przestępcy wymyślają mniej lub bardziej wiarygodne historie, które mają wprowadzić ofiarę - najczęściej osobę starszą - w błąd i skłonić ją do zareagowania w określony sposób.

Policjanci apelują o ostrożność. "Nigdy telefonicznie nie informują"

Asp. Klimek przypominała, że "policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokości zgromadzonych środków. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, przelaniu ich na inne konto czy o zaangażowanie naszych oszczędności do jakiejkolwiek akcji!".

Więcej o: