Fotowoltaika, potem pompy ciepła. "Mój prąd" może zostać jeszcze rozszerzony

Program "Mój Prąd" może w przyszłości zacząć obejmować również dopłaty do turbin wiatrowych. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace analityczne nad projektem - przekazał wiceprezes zarządu Paweł Mirowski.
Zobacz wideo Ekspert o zmianach w fotowoltaice: System, który mamy jest bardzo korzystny

Trwa nabór wniosków do piątej edycji programu "Mój prąd", w ramach którego rząd dofinansowuje instalacje fotowoltaiki w domach obywateli. Projekt wciąż się rozwija i co jakiś czas rząd dodaje do niego kolejne elementy, na które można otrzymać dopłaty. W tym roku listę dofinansowywanych zakupów rozszerzono o pompy ciepła i kolektory. Na wszystkie objęte programem instalacje łącznie można otrzymać nawet 58 tys. zł. Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje też już nad zmianami w kolejnych edycjach. 

"Mój prąd" może w przyszłości objąć również turbiny wiatrowe

- Program "Mój prąd" skomplikował się w ostatnich latach w związku z dołożeniem kolejnych komponentów. Kiedyś można było otrzymać dotację do paneli PV i kropka - powiedział Paweł Mirowski w rozmowie z PAP, cytowany przez Business Insider. Zastrzegł też, że "dołożenie kolejnych elementów do programu spowoduje, że weryfikacja wniosków o dofinansowanie przy rozszerzonym zakresie rzeczowym się wydłuży". 

Mirowski przekazał, że NFOŚiGW analizuje czy dołożyć do programu "Mój prąd" niewielkie przydomowe elektrownie wiatrowe. Jak wskazał, przydomowe wiatraki to koszt 40-50 tys. zł, ale w Polsce nie widać nimi dużego zainteresowania. Dodał jednak, że rynek się rozwija. Ponadto Paweł Mirowski powiedział, że "być może w przyszłości zostanie uwzględnione także dofinansowanie wentylacyjnych systemów rekuperacji, pozwalające na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego)". 

Dodatkowe 400 mln zł do programu "Mój prąd"

Pod koniec maja ministerka klimatu Anna Moskwa poinformowała, że zainteresowanie programem jest tak duże, że do puli zostanie dołożone 400 mln zł ze środków krajowych. Z załączonej infografiki wynikało, że na dzień 19 maja br. złożono dokładnie 13 628 wniosków na łączną kwotę prawie 115 mln zł. Wnioski dotyczą m.in. 1132 pomp ciepła. Od 2019 roku w ramach czterech edycji złożono ponad 500 tys. wniosków na kwotę około 2 mld zł. 

Więcej o: