USA. Fed zdecydował w sprawie wysokości stóp procentowych. Dolar mocno zareagował

Amerykański bank centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym Fed zatrzymał cykl podwyżek, który trwał nieprzerwanie od marca 2022 roku. Po tej decyzji dolar zaczął odrabiać straty.

Podjęta w środę przez Fed (a w zasadzie FOMC, czyli Federalny Komitetu Otwartego Rynku - odpowiednik naszej RPP) decyzja oznacza, że stopy procentowe w USA pozostają na poziomie 5,00-5,25 proc. Rynek właśnie spodziewał się, że amerykański bank centralny po dziesięciu podwyżkach stóp z rzędu (od marca 2022 r. do maja 2023 r., łącznie o 500 punktów bazowych) utrzyma je w miejscu. "Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie. Wspierając te cele, Komitet zdecydował o utrzymaniu docelowego przedziału stopy funduszy federalnych na poziomie 5-5,25 proc." - czytamy w komunikacie banku.

Zobacz wideo Mamy przestrzeń do obniżki stóp procentowych? Borowski: Nie

Stopy procentowe w USA. Fed podjął decyzję. Kurs dolara w górę

"Utrzymanie docelowego przedziału na obecnym posiedzeniu pozwala Komitetowi ocenić dodatkowe dane i ich wpływ na politykę pieniężną. Przy określaniu zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki pieniężnej, które może być odpowiednie do powrotu inflacji do 2 proc. w czasie, Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, oraz gospodarczy i finansowy rozwój wydarzeń" - podkreślono.

Bank centralny USA wyjaśni również, że Komitet Otwartego Rynku Fed będzie analizował dane dotyczące amerykańskiej gospodarki i jeśli pojawią się ryzyka, "będzie gotów odpowiednio dostosować politykę pieniężną". Decyzja w sprawie utrzymania stóp procentowych zapadła po wczorajszych danych dotyczących inflacji CPI, która w maju wyniosła równe 4 proc. (w kwietniu była na poziomie 4,9 proc.). Był to już jedenasty miesiąc z rzędu spadku rocznej dynamiki CPI w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem dolar w stosunku do złotego - warto dodać - już od samego rana notował spadki. W najgorszym momencie przekroczył ważną granicę i spadł poniżej 4,10 zł. Jednak po decyzji Fed w sprawie utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, kurs "zielonego" odbił się, a po godz. 20:30 wynosił ok. 4,13 zł. Zmiany widzimy również w kursie euro do dolara, który po dzisiejszym przekroczeniu poziomu 1,085 dolara zbliżył się do 1,080 dolara.

Europejski Bank Centralny również podejmie decyzję. Podniesie stopy procentowe?

Przypomnijmy, że jutro w sprawie stóp procentowych zdecyduje również Europejski Bank Centralny. Oczekuje się, że EBC znów podniesie stopy (prawdopodobnie o 25 punktów bazowych, czyli do 4 proc. dla stopy refinansowej i 3,50 proc. dla depozytowej). EBC jest jednak w trochę innym momencie niż Fed - rozpoczął cykl podwyżek później (w lipcu 2022 r.) i zacieśnił politykę pieniężną w mniejszym stopniu (o 375 pb).

Więcej o: