Dęblin. Kolega wypłacił mu pieniądze, ale karty już nie oddał. 66-latek stracił blisko 10 tys. złotych

66-latek ze względów zdrowotnych poprosił znajomego o wypłacenie pieniędzy. Ten wypłacił umówioną kwotę, ale karty nie zwrócił. Okazało się, że znajomy przez jakiś czas płacił kartą seniora i tym sposobem 66-latek stracił blisko 10 tys. złotych. Sprawą zajmuje się policja.

W środę 66-latek z Dęblina w województwie lubelskim przyszedł na policję i zawiadomił o przywłaszczeniu jego karty płatniczej. Jak wynikało ze zgłoszenia, mężczyzna w marcu poprosił znajomego o wypłatę z jego konta bankowego 2 tysięcy złotych. Ze względów zdrowotnych nie mógł tego zrobić samodzielnie, dlatego udostępnił swoją kartę płatniczą wraz z kodem PIN. Znajomy 49-latek pieniądze wypłacił i przekazał je właścicielowi, lecz samej karty już nie oddał jak informuje aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak. Pokrzywdzony wielokrotnie prosił o jej zwrot, ale kolega miał podawać różne wymówki i finalnie nie zwrócił 66-latkowi jego własności.

Stracił blisko 10 tys. złotych

Po dłuższym czasie 66-latek poszedł do banku, gdzie okazało się, że w okresie, kiedy kolega dysponował jego kartą, zostało wykonanych kilkanaście płatności zbliżeniowych i oraz kilka wypłat na łączną kwotę blisko 10 tysięcy złotych. 49-latek usłyszał już zarzuty. Może mu grozić nawet do 10 lat więzienia.

Policja apeluje o rozwagę

Policja przestrzega przed podawaniem poufnych danych komukolwiek. Aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak w komunikacie na stronie ryki.policja.gov.pl podała, w jaki sposób chronić się przed potencjalnymi oszustami. 

Pamiętaj!

1) Nie przekazuj karty płatniczej  innym osobom.

2) PIN jest poufny, utrzymuj go w tajemnicy, nie przekazuj go innym osobom, nie przechowuj go razem z kartą, nie zapisuj go np. w telefonie, komputerze, notatniku, na karcie.

3) Zachowaj ostrożność, gdy wprowadzasz PIN na terminalu lub w bankomacie.

4) Zachowaj ostrożność, gdy korzystasz z karty, także gdy płacisz nią na odległość np. przez internet.

5) Chroń kartę i urządzenie, na którym są zapisane dane karty. Zabezpiecz je przed zgubieniem, kradzieżą i zniszczeniem.

6) Chroń hasła, których używasz do logowania w aplikacjach i na stronach internetowych, gdy zostały w nich zapisane dane kart.

Więcej o: