Płaca minimalna? A komu to potrzebne? "Studio Biznes" pyta o kolejną podwyżkę. Przedsiębiorcy mają dość

Płaca minimalna w Polsce od 1 lipca po raz kolejny wzrośnie. Co ten wzrost oznacza dla przedsiębiorców? Czy pomaga zatrzymać rozpędzoną inflację? W programie "Studio Biznes" wyjaśniają to Kamil Sobolewski (Pracodawcy RP) i Maciej Witucki (Lewiatan).
Zobacz wideo

Płace w Polsce rosną, ale inflacja wciąż z nimi "wygrywa". Z danych, które w środę opublikował Główny Urząd Statystyczny, wynika bowiem, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w maju 2023 wyniosło 7 187,65 zł. W maju inflacja wyniosła z kolei 13 proc. Wciąż rośnie więc szybciej. Eksperci przewidują jednak, że trend już wkrótce się odmieni - wzrost płacy w Polsce będzie większy od inflacji, co będzie oznaczać, że Polacy - pomimo podwyżek - przestają tracić. Warto przy tym podkreślić, że dane GUS dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007.

Płace "uśrednione" to jedno. Istotnym wskaźnikiem jest też płaca minimalna. A ta już za 10 dni ponownie wzrośnie z kwoty 3490 zł do 3600 zł brutto. Co to oznacza dla Polaków, gospodarki, dalszego tempa wzrostu? W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Kamil Sobolewski (Pracodawcy RP). 

Płace rosną, inflacja też. "Studio Biznes" pyta, czy politycy zapomnieli o przedsiębiorcach

W "Studiu Biznes" był też Maciej Witucki (Lewiatan). Gość Karoliny Hytrek-Prosieckiej opowiedział, czego przedsiębiorcy oczekują od polityków w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. Propozycje skierowane są bowiem głównie do masowego elektoratu, co często koliduje z interesem właścicieli firm. 

W programie rozmawiamy też o sytuacji na rynku walutowym. Nasz ekspert wyjaśnia, czy pomiędzy polskim złotym a turecką lirą są jakieś zbieżności, co może czekać obie waluty i jak będzie kształtować się kurs najważniejszych walut w najbliższym czasie. Nie zabraknie też segmentu motoryzacyjnego. Tomasz Korniejew w swoim felietonie (materiał autopromocyjny wydawcy moto.pl) opowiada o samochodzie Volkswagen ID.4 iD4. 

Zapraszamy do oglądania. 

Więcej o: