Mentzen i Petru jednym głosem o trzynastkach i czternastkach. "Emerytury nie mogą być prezentami"

Sławomir Mentzen i Ryszard Petru starli się w "debacie liberałów" w RMF FM, gdzie dyskutowali m.in. o emeryturach i podwyższeniu/obniżeniu wieku emerytalnego. Zgodnie przyznali, że 13. i 14. emerytura powinny zostać zlikwidowane.

We wtorkowej dyskusji, w której udział wziął Sławomir Mentzen i Ryszard Petru w RMF FM, poruszono temat świadczeń emerytalnych. Zdania obu polityków co do wieku emerytalnego były podzielone, zgadzali się natomiast w kwestii 13. i 14. emerytur.

Zobacz wideo Petru: Konfederacja przyciąga wyborców liberalnych

Petru: Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Mentzen: Nie ruszać

Były szef Nowoczesnej zaproponował wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (dziś to kolejno 60 i 65 lat), który po zmianach miałby wynosić 62 lata. Petru chciałby przy tym zachęcać Polaków, aby pracowali dłużej. Za każdy dodatkowy rok pracy mieliby otrzymywać o 500 złotych wyższą emeryturę.

Lider Konfederacji stwierdził, że wieku emerytalnego "nie należy ruszać". - Natomiast trzeba zrobić wszystko, żeby Polacy trochę później przechodzili na emeryturę. Stąd moja propozycja, żeby emeryci byli traktowani tak, jak studenci - żeby nie musieli płacić składek ZUS ani podatku dochodowego - powiedział Mentzen.

Petru i Mentzen zgodni, co do trzynastek i czternastek: Zlikwidować

Ryszard Petru i Sławomir Mentzen ocenili, że tzw. trzynasta i czternasta emerytura powinny zostać zlikwidowane. - Emerytury nie mogą być prezentami. Emerytura ma być z moich składek. Ważne, żeby były wyższe wynagrodzenia, a emerytury waloryzowane i przez to wyższe. Trzynastki i czternastki muszą zostać zlikwidowane - powiedział Petru.

Z tą opinią zgodził się lider Konfederacji. - Oczywiście, że trzeba zlikwidować (trzynastki i czternastki - red.). Stopa zastąpienia to jest 54 proc. Młodzi, którzy przejdą na emeryturę za 30-40 lat, dostaną 20-25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Nie ma powodu, by teraz w podatkach dopłacali do emerytów, którzy mają teraz 54 proc. wynagrodzenia - ocenił Mentzen.

Czternasta emerytura 2023. Kiedy wypłaty?

W 2023 roku "czternastka" trafi do emerytów na przełomie sierpnia i września. - W tym roku wypłacimy ją w sierpniu i wrześniu, natomiast w kolejnych latach wpisaliśmy taki elastyczny, z punktu widzenia środków publicznych, mechanizm określania czasu realizacji tego świadczenia każdego roku, ale gwarantujemy, że to świadczenie będzie realizowane także w kolejnych latach - powiedział w Radiu Lublin Artur Soboń, wiceminister finansów. To oznacza, że rząd co roku rozporządzeniem będzie decydować o terminie wypłat 14. emerytury. - Pewnie będzie to zwykle jesień - dodał Soboń. Więcej szczegółów w tym artykule.

Więcej o: