Morawiecki ogłosił "świetną wiadomość na początek wakacji". Zainteresuje nie tylko uczniów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przedłuża zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 roku. "Paliwa, energia, żywność - wszystkie te kluczowe kategorie produktów zostały objęte naszymi tarczami, które chronią Polaków przed wzrostami cen" - przekazał we wpisie w mediach społecznościowych.

"Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie" - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki, ogłaszając - jak sam ją nazwał - "świetną wiadomość na początek wakacji". Premier potwierdził, że zerowa stawka podatku VAT, wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy 1 lutego 2022, zostanie z nami na dłużej. Żywność bez VAT-u będziemy kupować do końca 2023 roku. 

Zobacz wideo Fogiel o planach Andrzeja Dudy na ustawę o polskiej prezydencji w UE: Musimy pamiętać, że to delikatna materia

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony

Z internetowego wpisu premiera dowiedzieliśmy się, że zerowy VAT będzie obowiązywał wszystkie kluczowe kategorie produktów. Wskazał, że konkretnie chodzi o paliwa, energię oraz żywność. "W trudnych czasach solidarne i opiekuńcze państwo, które budujemy, musi brać na siebie jeszcze większy ciężar, bo do tego zostało powołane" - pisał premier. "To nasza filozofia skutecznego rządzenia - z sercem i empatią, ale przede wszystkim - z solidnymi podstawami finansowymi. Zapewnia nam to stabilny, odpowiedzialny budżet i naprawa systemu dochodów państwa" - chwalił się dalej Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller dodawał, że "jest to dobra informacja jeżeli chodzi także o perspektywy inflacyjne. Liczymy na to, iż pod koniec roku inflacja będzie już jednocyfrowa". 

Zerowa stawka podatku VAT na żywość weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy energię. Obniżki podatków od paliwa i energii wygasły z końcem 2022 rokiem. Natomiast obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do końca tego miesiąca. Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, okres ten został ponownie wydłużony. Tym razem o kolejne pół roku. Nie potrzeba do tego dodatkowych ustawowych zmian, a wystarczy odpowiednie rozporządzenie przedłużające. 

Więcej o: