Kolizje rządowych samochodów. Wiemy, ile wydano na naprawy i ubezpieczenie

Ponad 200 kolizji w ostatnich czterech latach miały rządowe samochody Służby Ochrony Państwa (SOP). Maciej Wąsik z MSWiA poinformował, ile kosztowały związane z nimi naprawy oraz jakie były koszty eksploatacji. Chodzi o miliony złotych.

"Służba Ochrony Państwa miała być lepszym zamiennik okrytego złą sławą Biura Ochrony Rządu" a "słynie z kolizji samochodów kierowanych przez funkcjonariuszy SOP, w których brały udział samochody wiozące premierkę Beatę Szydło, ministra Antoniego Macierewicza czy na przykład ministra Zbigniewa Ziobro" - wskazywała niezrzeszona posłanka Hanna Gill-Piątek w interpelacji do MSWiA, w które pytała o to ile, kolizji miały rządowe samochody i ile kosztowała ich naprawa. Liczby, które w odpowiedzi przytoczył Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji są zatrważające.  

Zobacz wideo Kluzik-Rostkowska: Wyniki sondaży, to odpowiedzialność lidera

Ponad 200 lat w ciągu czterech lat

W latach 2018-2022 z udziałem samochodów SOP doszło do aż 201 kolizji. Najgorszy był 2019 rok, gdy takie zdarzenie na drogach miało miejsce aż 63 razy. Z kolei w dwóch ostatnich latach było to kolejno 29 i 32 kolizje. Maciej Wąsik zapewnił w odpowiedzi, że "w przypadku uszkodzenia pojazdu  są niezwłocznie podejmowane czynności mające na celu likwidację szkody oraz, jeśli szkoda nie jest zakwalifikowana jako całkowita, pojazdy w możliwie najkrótszym czasie są przywracane do dalszej eksploatacji". Takie naprawy jednak kosztują. I to niemało. Koszty związane z eksploatację pojazdów (m.in. zakup nowych opon, które są wymieniane w wyniku zużycia oraz innych części eksploatacyjnych), w tym naprawy i remontów wyniosły w tych latach 16,7 mln zł. 

Z podanych przez MSWiA informacji wynika, że najwięcej na wyżej wymienione potrzeby wydano w roku ubiegłym. Było to 4 257 097,04 zł. To jedyny rok, w którym koszt utrzymania pojazdów przekroczył 4 miliony złotych. W latach poprzednich było to od 2 do 4 milionów w każdym roku. Drugim pod względem wydatków był rok 2020, gdy na utrzymanie pojazdów wydano 3 563 913,49 zł. Nie wiadomo jednak, na ile samochodów rozkładają się te wydatki. MSWiA informuje bowiem, że "liczba samochodów, którymi dysponowała formacja w latach 2018-2022, stanowi informację niejawną".  

Rządowe samochody jeżdżą bez AC

Oprócz wydatków na naprawy wspomnianej flocie samochodów opłacane jest także ubezpieczenie OC. W sumie w ostatnich czterech latach wydano na nie prawie 800 tysięcy złotych. Rekordowy pod tym względem był rok 2019, gdy za ubezpieczanie zapłacono 215 675,49 zł. Z kolei w zeszłym roku wydano na OC zaledwie 114 869,63 zł. Najmniej w wymienionym okresie. Maciej Wąsik przekazał też, że "Służba Ochrony Państwa w latach 2018-2022 nie ponosiła kosztów z tytułu ubezpieczenia AC pojazdów". Odnotujmy też, że z odpowiedzi na interpelacji dowiedzieliśmy się, że w zeszłym roku w formacji SOP zatrudnionych było 2104 funkcjonariuszy. Natomiast osób dysponujących zezwoleniami do kierowania uprzywilejowanymi pojazdami służbowymi było 700. 

Więcej o: