Bezpieczny kredyt 2 proc. już dostępny. W których bankach można go dostać? [LISTA]

Bezpieczny kredyt 2 proc. jest już dostępny w bankach. Póki co, oferuje go pięć instytucji. W tym miesiącu do listy dojdą dwie kolejne, a w kolejnych tygodniach do programu ma dołączyć następne pięć banków.

O bezpieczny kredyt 2 proc. mogą ubiegać się osoby w wieku do 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców to warunek dla jednej osoby), która nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jet to więc program wsparcia kupna wyłącznie pierwszego mieszkania.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

W jakim banku można dostać bezpieczny kredyt 2 proc.?

Przepisy o bezpiecznym kredycie 2 proc. obowiązują już od 1 lipca, ale oferta w bankach dostępna jest dopiero od poniedziałku 3 lipca. Pożyczkę, póki co, oferuje pięć banków:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Alior Bank S.A.
  • VeloBank S.A.
  • SGB-Bank S.A.

W lipcu bezpieczny kredyt do oferty mają wprowadzić jeszcze dwa banki. Pod konie czerwca BGK informowało, że do programu zgłosiło się jednak 12 banków. Te mają przedstawić ofertę kredytu na 2 proc. w późniejszym terminie. BGK listę banków, które biorą udział w programie prezentuje pod TYM adresem. 

Jakie mieszkanie możemy kupić za bezpieczny kredyt 2 proc.?

Bezpieczny kredyt 2 proc. będzie mógł zostać udzielony na kwotę maksymalnie 500 lub 600 tys. zł (wyższy limit obowiązuje dla małżeństw i rodzin z dziećmi). Do tego może dojść maksymalnie 200 tys. zł wkładu własnego, więc ze wsparciem programu możliwy będzie zakup mieszkania czy domu nawet za 800 tys. zł. Co więcej, jeśli przy budowie domu jako wkład własny do kredytu wnoszony jest grunt, to łączna wartość jego i kredytu będzie mogła wynieść nawet milion złotych. Kredyt w programie będzie można otrzymać zarówno na mieszkanie (na rynku pierwotnym lub wtórnym), jak i na budowę domu. Nie ma być żadnego limitu cenowego za 1 mkw.

Eksperci Hreit wyliczyli, jaki trzeba mieć dochód, żeby otrzymać kredytowanie na kawalerkę, mieszkanie 2-pokojowe, oraz 3-pokojowe. "Biorąc pod uwagę dane NBP na temat cen faktycznie płaconych za mieszkania, można oszacować, że 35-metrowa kawalerka w mieście wojewódzkim to wydatek od 220-230 tysięcy złotych w Katowicach, Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi czy Zielonej Górze do około 400 tysięcy w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. (...) W Katowicach musimy zadłużyć się na prawie 177 tysięcy złotych. W ramach 'Bezpiecznego Kredytu 2 proc.' rata nie powinna przekroczyć 950 złotych, ale bank i tak wymagać będzie od nas dochodów na poziomie około 3,1 tys. zł netto miesięcznie. Niewiele większe dochody powinny być wystarczające, aby kupić kawalerkę w Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi i Zielonej Górze. Około 4 tysiące złotych 'na rękę; potrzeba, aby ubiegać się o preferencyjny kredyt na kawalerkę w Rzeszowie czy Poznaniu. Za to w Warszawie, Krakowie i Gdańsku musielibyśmy zarabiać około 5-6 tysięcy 'na rękę', aby bank uznał, że stać nas na kredyt z dopłatą na zakup 35-metrowego lokum. Wszystko dlatego, że cena przeciętnej kawalerki w najdroższych miastach wojewódzkich oscyluje w okolicach 400 tysięcy złotych" - piszą analitycy. 

Dochody, których banki mogą oczekiwać od beneficjentów programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.Dochody, których banki mogą oczekiwać od beneficjentów programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. fot. Hreit

Bezpieczny kredyt 2 proc. Jakie warunki?

Jak wygląda korzystanie z bezpiecznego kredytu 2 proc.? Banki będą udzielały kredytów mieszkaniowych na "normalnych" warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej (czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku) oraz odsetek w wysokości około (a zwykle trochę ponad) 2 proc. w skali roku. Resztę odsetek bezpośrednio bankowi będzie dorzucał rozliczający cały program państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Mimo swojej nazwy, oprocentowanie "kredytu 2 proc." nie wyniesie konkretnie 2 proc., bo zasady przeliczeń są bardziej skomplikowane - zależą m.in. od oferty banku oraz tego, jak wygląda ona na tle średniej z całego rynku. Przykładowo, w wyliczeniach przedstawianych przez rząd beneficjent kredytu 2 proc. płaciłby de facto odsetki takie jak przy oprocentowaniu ok. 2,85 proc. Dopłaty będą realizowane przez pierwszych 10 lat spłaty kredytu, po tym okresie kredytobiorca będzie już spłacał całość raty wynikającej z aktualnego oprocentowania kredytu.

Dopłaty do rat w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie można stracić - np. w momencie zakupu nowego mieszkania. Resort rozwoju wyjaśniał też, że jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wynajem mieszkania w okresie przysługiwania dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2 proc. "dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego".

Więcej o: