Von der Leyen chce Ukrainy i Mołdawii w UE. "Nie mogą znaleźć się pod wpływem Rosji i Chin"

- Czy możemy sobie wyobrazić Unię Europejską bez Ukrainy, bez Mołdawii? Czy ta część Europy ma znaleźć się pod wpływem Rosji lub Chin? To niemożliwe! - w taki sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen wezwała do pilnego rozszerzenia UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w poniedziałek, po spotkaniu komisarzy Unii Europejskiej i hiszpańskiego rządu, które odbyło się w Madrycie, zabrała głos w sprawie przyszłości UE. Stwierdziła, że dla wspólnoty jest niezwykle ważne, aby jak najszybciej podjąć kwestię rozszerzenia o kraje takie jak Ukraina i Mołdawia. Ma to zagwarantować, że nie dostaną się one w strefę wpływów Rosji i Chin.  

Czy możemy sobie wyobrazić Unię Europejską bez Ukrainy, bez Mołdawii, bez Bałkanów Zachodnich? Czy ta część Europy ma znaleźć się pod wpływem Rosji lub Chin? To niemożliwe!

- powiedziała.

Zobacz wideo "Wpływ władzy na media jest minimalny", Kaczyński odniósł się do oświadczenia dziennikarzy

"Kierunek zmian więc jest jasny. I właśnie dlatego już teraz musimy zacząć myśleć o tym, jak sprawić, by te kraje były częścią Unii Europejskiej" - dodała. Von der Leyen powiedziała, że kwestia rozszerzenia musi być rozwiązana "tak szybko, jak to możliwe, ponieważ cały proces będzie długotrwały".

Ursula von der Leyen o miliardach dla Ukrainy: Wsparcie musi być niezawodne

Przewodnicząca KE wypowiedziała się też w kwestii wsparcie dla Ukrainy w walce z Rosją. "Musimy podwoić nasze wsparcie dla Ukrainy. Minęło już prawie 500 dni od brutalnej inwazji Rosji" - powiedziała von der Leyen, chwaląc opór ukraińskiego narodu. "Teraz naszym obowiązkiem jest dorównać tej wytrwałości. Wsparcie finansowe powinno być niezawodne i regularne" - dodała, przypominając, że Komisja proponuje, by na odbudowę Ukrainy przeznaczyć 50 miliardów euro

Urzędnicy UE szacują, że instytucje UE i 27 państw członkowskich do tej pory przekazało już Ukrainie równowartość  około 75 miliardów euro - w postaci broni, amunicji i różnego rodzaju pomocy rzeczowej.

Więcej o: