Tankowanie w Chorwacji wciąż tańsze niż w Polsce. Ale w Europie bywa dużo drożej. Co z opłatami za autostrady?

Podróżowanie samochodem w wakacje po Europie nieprzygotowanych urlopowiczów może nieprzyjemnie zaskoczyć kosztami. Wysokość opłat za przejazd autostradami warto zestawić z aktualnymi cenami paliw, aby sprawdzić, czy nasz portfel jest gotowy na taki wyjazd.

W każdym europejskim państwie obowiązują nieco inne niż w Polsce przepisy drogowe, wysokość opłat oraz metody dokonywania płatności za jazdę płatnymi odcinkami dróg. Zanim wyruszymy w podróż samochodem, warto wiedzieć, ile pieniędzy wydamy na opłaty i paliwo.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Ceny paliw w Europie. Gdzie najtaniej? W których krajach jest najdrożej?

Średnia cena benzyny w Europie według stanu na 5 lipca wynosi 7,32 zł - wynika z danych e-petrol.pl. Za litr benzyny najmniej zapłacimy w Turcji - 4,20 zł. Następna na liście jest Bułgaria (5,79 zł/l), Rumunia (6,05 zł/l) i Chorwacja (6,41 zł/l). Dla porównania, średnia cena benzyny w Polsce wynosi 6,49 zł za litr. Gdzie jest najdrożej? W Holandii kierowcy płacą za benzynę 9,16 zł za litr, nieco taniej jest na stacjach w Danii (8,84 zł/l) i Finlandii (8,59 zł/l).

W przypadku oleju napędowego średnia cena w Europie to 6,82 zł za litr. Ponownie najtaniej jest w Turcji, gdzie diesel kosztuje zaledwie 3,85 zł/l. Drożej jest w Bułgarii (5,53 zł/l), a w Chorwacji i na Litwie cena diesla wynosi 5,96 zł. W Polsce olej napędowy kosztuje 6,24 zł/l. Z zestawienia e-petrol.pl wynika, że najdrożej jest w Szwajcarii, gdzie za diesla należy zapłacić 8,58 zł za litr. Nieco taniej jest w Szwecji (8,31 zł/l) i Finlandii (8,02 zł/l).

Planując podróż samochodem po Europie, warto mieć na uwadze ceny paliw i uwzględnić opłaty za przejazdy drogami. W niektórych krajach autostrady są darmowe, a w innych, w zależności od długości trasy, zapłacimy nawet kilkadziesiąt euro - wynika z zestawienia przygotowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Opłaty drogowe w Europie. W jakich krajach trzeba płacić, a gdzie można jeździć za darmo?

 • Albania

W Albanii kierowcy mogą spodziewać się opłaty za przejazd jedynie na odcinku autostrady A1 Rruga e Kombit, która biegnie od granicy z Kosowem do Tirany. Opłata dla samochodów osobowych wynosi 5 euro (dla motocykli jest to 2,5 euro). Za przejazd można zapłacić gotówką, kartą lub za pośrednictwem Digitalpass.

 • Austria

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w obowiązkowa jest winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Ile wynoszą opłaty za przejazdy w Austrii? W przypadku samochodów (kategoria B), 10-dniowa winieta kosztuje 9,90 euro, za 2-miesięczną winietę zapłacimy 29 euro, a za roczną - 96,40 euro. Nieco mniejsze opłaty obowiązują motocykle (kategoria A) - jest to odpowiednio 5,80 euro, 14,50 euro i 38,20 euro. Za brak winiety kierowcy mają obowiązek wykupić jednodniową winietę zastępczą. Jest to wydatek rzędu 120 euro.

 • Belgia

W Belgii, poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu jest bezpłatne. Opłat można się spodziewać jedynie za przejazd przez tunel Liefkenshoek pod Skaldą, na granicy Antwerpii i gminy Beveren. W zależności od metody płatności, kierowcy muszą zapłacić od 4 do 7 euro.

 • Bośnia i Hercegowina

W tym kraju niewielkie opłaty (do kilku euro) obowiązują za przejazd kilkoma odcinkami dróg (Svilaj - Odžak, Sarajevo Sjever - Zenica Jug, Sarajevo Zapad - Tarcin, Medugorje - Ljubuški) i pobierane są na bramkach. Opłatę można wnieść zarówno w walucie euro, jak i w bośniackiej marce zamiennej (KM).

 • Bułgaria

W Bułgarii obowiązują winiety elektroniczne. Pojazdy o masie całkowitej równej lub nieprzekraczającej 3,5 t podlegają opłacie czasowej (e-winieta) za korzystanie z sieci dróg krajowych (autostrady, drogi I, II i III klasy). Winietę elektroniczną można kupić za pośrednictwem strony internetowej: bgtoll.bg, aplikacji mobilnej BGTOLL, terminali samoobsługowych w punktach sprzedaży w punktach kontroli granicznej. Winieta weekendowa (ważna od piątku od godz. 12:00 do niedzieli do godz. 23:59) kosztuje 9 bułgarskich lwów (BGN). Za tygodniową winietę zapłacimy 13 BGN, za miesięczną 27 BGN, kwartalną 48 BGN, a roczna winieta kosztuje 87 BGN.

 • Chorwacja

Chorwackie autostrady są płatne. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą lub gotówką - w kunach i euro lub korzystając z systemu ENC. W przypadku krótkich odcinków kierowcy samochodów zapłacą kilka euro, ale w przypadku długich tras autostradą muszą spodziewać się opłaty rzędu kilkudziesięciu euro. Szczegóły można sprawdzić na interaktywnej mapie pod TYM linkiem.

 • Czarnogóra

W Czarnogórze nie ma płatnych autostrad. Opłata w wysokości 2,5 euro obowiązuje jedynie za przejazd tunelem Sozina w jedną stronę (od Podgoricy w kierunku morza) i odcinkiem autostradowym Podgorica-Kolasin (3,5 euro), a za skorzystanie z promu na odcinku Kamenari - Lepetane należy zapłacić 5 euro.

 • Czechy

Na przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami konieczne jest wykupienie winiety. Dla pojazdów o masie do 3,5 t dostępne są trzy winiety: 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, za miesięczną należy zapłacić 440 koron czeskich, a za roczną - 1500 koron. W przypadku samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem (nie dotyczy LPG) opłaty są o połowę niższe. Naklejenie winiety na przedniej szybie samochodu musi być zgodne z instrukcją zawartą na naklejce. Za brak ważnej winiety grozi mandat nawet do 100 tys. koron czeskich. Winiety można kupić elektronicznie, w infokioskach na przejściach granicznych, stacjach benzynowych lub w urzędach pocztowych.

 • Dania

W Danii nie ma płatnych autostrad. Opłat można spodziewać się jedynie za przejazdy niektórymi mostami. Opłata jest uzależniona od kategorii lub wagi pojazdu. Przykładowo przejazd mostem Oresund łączącym Danię ze Szwecją samochodem osobowym do 3,5 t i 6 m długości wynosi ok. 55 euro.

 • Estonia

Przejazdy dla pojazdów osobowych po autostradach i drogach szybkiego ruchu w Estonii są bezpłatne. Jedynie pojazdy powyżej 3,5 t muszą wnieść opłatę za korzystanie z dróg.

 • Finlandia

Korzystanie z dróg, autostrad i mostów w Finlandii jest bezpłatne.

 • Francja

Francuskie autostrady są płatne. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Opłaty pobierane są na bramkach lub automatycznie przy użyciu urządzenia w samochodzie zarejestrowanego przez jednego z francuskich operatorów. Za przejazd do 100 km francuskimi autostradami kierowcy muszą płacić średnio 8-9 euro. Szczegóły znajdziemy na stronie pod TYM linkiem. We Francji płatne są również przejazdy niektórymi tunelami, wiaduktami i mostami. Natomiast opłata za przejazd Eurotunelem do Wielkiej Brytanii jest zależna od terminu rezerwacji.

 • Grecja

Greckie autostrady są płatne. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Opłat uiszcza się na bramkach. Greckie autostrady należą do najtańszych w Europie, a kwota którą należy zostawić na bramkach, to z reguły od 1,5 do 3 euro za przejazd. Oprócz autostrad, opłaty pobierane są również za przejazd mostem Rion Antirion Bridge (13 euro) oraz tunelem Akteo Tunnel (3 euro).

 • Hiszpania

Około 10 proc. hiszpańskich autostrad jest płatnych. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Za pokonanie odcinka 100 km należy zapłacić średnio ok. 10 euro. Opłat uiszcza się na bramkach. Opłaty za przejazd na danym odcinku można sprawdzić, korzystając ze strony internetowej pod TYM linkiem.

 • Królestwo Niderlandów

Korzystanie z dróg szybkiego ruchu na terenie Królestwa Niderlandów jest bezpłatne. Opłat można spodziewać się jedynie za przejazd niektórymi tunelami, np. Dordse Kil w regionie Biesbosch (koszt ok. 2 euro) i Westerschelde między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen (koszt ok. 3 euro).

 • Litwa

Korzystanie z dróg na Litwie jest bezpłatne zarówno dla samochodów osobowych, jak i motocykli.

 • Luksemburg

Korzystanie z dróg w Luksemburgu jest bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.

 • Łotwa

Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Wyjątek stanowi wjazd własnym środkiem transportu do strefy Jurmały (w okresie od 1 kwietnia do 30 września) - wówczas należy wnieść opłatę ekologiczną w wysokości 2 euro. Opłaty można dokonać w przydrożnych automatach, w internecie lub w aplikacji Mobilly. Opłat można się też spodziewać na niektórych odcinkach dróg P5 oraz P80. Więcej na ten temat można przeczytać pod TYM linkiem.

 • Macedonia Północna

W Macedonii Północnej korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Płacić można w walucie miejscowej, czyli denarach macedońskich (MKD) lub w euro - w tym drugim przypadku opłata może być nieco wyższa.

 • Mołdawia

Przy wjeździe na teren Mołdawii pobierane są dwie opłaty: ekologiczna i za wjazd. Opłata ekologiczna dla samochodów osobowych wynosi od 1,5 euro na 24 godz. do 3,5 euro na 30 dni. Natomiast opłata za wjazd wynosi 5 euro.

 • Niemcy

Autostrady w Niemczech dla samochodów osobowych są bezpłatne.

 • Norwegia

W Norwegii część dróg i tuneli jest płatna. Do opłat stosowany jest w pełni zautomatyzowany system Autopass, który nie wymaga każdorazowego zatrzymywania się na bramkach. Opłatę za przejazd tymi drogami można uregulować m.in. w oznaczonych stacjach benzynowych przy drodze. Zaleca się skorzystanie z systemu opłat pre-paid w celu uniknięcia ciągłego zatrzymywania się. Szczegóły można znaleźć pod TYM linkiem. Płatny jest również wjazd do większych miast - Oslo, Trondheim, Bergen. Opłat można się też spodziewać na drogach prywatnych, prowadzących do dolin czy też w góry.

 • Portugalia

System autostrad i dróg ekspresowych w Portugalii jest płatny. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Opłaty uiszcza się tradycyjne w bramkach lub za pośrednictwem elektronicznego systemu. W przypadku autostrad z wyłącznie elektronicznym systemem poboru opłat, za przejazd turysta musi zapłacić przed wjazdem na drogę, kupując bilet Toll CARD, bilet wirtualny lub tymczasowe urządzenie CTT. Więcej informacji można znaleźć pod TYM linkiem.

 • Rumunia

W Rumunii obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Płatne są wszystkie drogi - nie tylko krajowe i autostrady. Winietę można wykupić onlinie (pod TYM linkiem), na przejściu granicznym lub na stacji benzynowej bezpośrednio po przekroczeniu granicy. Opłata za przejazd dla samochodów wynosi 3 euro (za 7 dni), 7 euro (za 30 dni) i 13 euro (za 90 dni). Dodatkową opłatę w wysokości 6 euro należy zapłacić za przekraczanie mostów na Dunaju oraz na przejściu granicznym Ruse - Giurgiu.

 • Słowacja

Przejazd słowackimi autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami I klasy podlega opłatom. Dla samochodów osobowych opłata 10-dniowa wynosi 12 euro, 30-dniowa to koszy 17 euro, a roczna - 60 euro.

 • Słowenia

Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o masie do 3,5 tony oraz motocykle muszą posiadać ważną winietę. Opłaty na bramkach mogą uiszczać wyłącznie kierujący samochodami ciężarowymi i autobusami. Tygodniowa opłata dla samochodów osobowych wynosi 15 euro. Miesięczna winieta kosztuje 30 euro, a roczna - 110 euro. Winiety można nabyć online. Więcej informacji znajdziemy pod TYM linkiem.

 • Szwajcaria

W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa za przejazd autostradami w formie rocznej winiety, ważnej od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Winietę można nabyć na przejściach granicznych za 40 franków szwajcarskich. Winieta na samochodzie powinna być naklejona na środku (za lusterkiem) lub w lewym dolnym lub lewym górnym rogu przedniej szyby (od strony kierowcy), tak aby nie przysłaniać drogi. Brak winiety wiąże się z koniecznością jej wykupienia i zapłacenia dodatkowej kary w wysokości 200 franków. Dodatkowych opłat można spodziewać się za przejazdy tunelami.

 • Szwecja

Korzystanie z dróg i autostrad w Szwecji jest bezpłatne. Opłat można się spodziewać jedynie za przejazdy mostami łączącymi Szwecję z Norwegią i Danią.

 • Turcja

Autostrady w Turcji oraz niektóre mosty są objęte opłatami. Dla turystów wprowadzono możliwość płacenia za przejazd bezpośrednio na specjalnie oznaczonych bramkach przy punktach poboru opłat. Istnieje również możliwość nabycia specjalnych znaczników w postaci naklejek lub kart. Można je nabyć na wybranych stacjach benzynowych, oddziałach poczty tureckiej lub niektórych bankach oraz operatorów komór. Więcej informacji znajdziemy pod TYM linkiem.

 • Węgry

Przejazd autostradami i drogami I kategorii jest płatny. Winiety różnią się ceną w zależności od zasięgu obowiązywania. Dostępne są winiety krajowe i wojewódzkie. Kierowcy samochodów osobowych muszą zapłacić za winietę 10-dniową 5 500 forintów. Miesięczna winieta kosztuje 8 900 forintów, a roczna - 49 190 forintów.

 • Wielka Brytania

Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie Wielkiej Brytanii co do zasady są bezpłatne. Opłat można się spodziewać za przejazd autostradą oznaczoną M6toll (szczegóły pod TYM linkiem), a także za przejazd niektórymi mostami i tunelami, m.in. Eurotunelem łączącym Wielką Brytanię z Francją.

 • Włochy

Większość autostrad na terenie Włoch jest płatna. Należność uiszcza się bezpośrednio przy zjazdach z autostrad w konkretnych miejscowościach bądź w pośrednich punktach poboru opłat. Płacić można kartą, gotówką lub specjalnymi kartami VIACARD, które można kupić na stacjach benzynowych i wybranych biurach podróży. Wysokość opłat jest zależna od klasy pojazdu. Średnio za pokonanie 100 km włoskiej autostrady płaci się 8-9 euro. Więcej informacji na temat przepisów, podziału klas pojazdów, a także wysokości opłat przejazdowych obowiązujących na włoskich autostradach uzyskać można na stronie internetowej pod TYM linkiem.

Więcej o: