Urlop w Chorwacji i Grecji niewiele droższy niż w Polsce. W Europie znajdziemy tanie kierunki

Urlop w Hiszpanii tańszy niż w Polsce - wynika z zestawienia przygotowanego przez analityków BNP Paribas. W niektórych krajach, które są popularnymi kierunkami wakacyjnymi, ceny są niewiele wyższe niż nad Wisłą. A gdzie jest najtaniej?
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Analitycy BNP Paribas przygotowali wakacyjne zestawienie, porównując ceny w Polsce do cen w krajach europejskich. Obliczenia przygotowano na podstawie danych Eurostatu. Uwzględniono w nich ceny zakwaterowania oraz gastronomię.

Gdzie jechać na wakacje? Gdzie najtaniej? "Bez zaskoczenia"

Z zestawienia wynika, że za urlop w Chorwacji, Grecji i na Cyprze zapłacimy niewiele więcej niż w Polsce. Drożej jest w Słowenii, na Malcie i we Włoszech, a najdrożej - we Francji. A w których krajach jest taniej? Analitycy wskazują, że nieco mniej zapłacimy w Hiszpanii i Portugalii. Natomiast jeśli chcemy zaoszczędzić, najtaniej spędzimy wakacyjny urlop w Bułgarii, Albanii i Turcji. "Bez zaskoczenia, państwa spoza UE i Bułgaria najbardziej konkurencyjne cenowo" - piszą analitycy

Do tych krajów warto jechać samochodem. Atrakcyjne ceny paliw

Turcja wypada atrakcyjnie nie tylko pod względem zakwaterowania i gastronomii. W tym kraju zapłacimy również najmniej za paliwa, co oznacza, że podróż samochodem może być "strzałem w dziesiątkę". W Turcji za litr benzyny zapłacimy średnio 4,20 zł. Nieco drożej jest w Bułgarii (5,79 zł/l), Rumunii (6,05 zł/l) i Chorwacji (6,41 zł/l) - wynika z danych e-petrol.pl według stanu na 5 lipca. Natomiast najdroższa benzyna w Europie jest w Holandii (9,16 zł za litr), nieco taniej jest na stacjach w Danii (8,84 zł/l) i Finlandii (8,59 zł/l). Dla porównania, średnia cena benzyny w Polsce wynosi 6,49 zł za litr.

Więcej o: