Tornado w Chicago sparaliżowało lotnisko. "Panika"

Prawie 700 lotów zostało odwołanych lub opóźnionych w wyniku tornada, które w środę wieczorem pojawiło się w Chicago. Zniszczone zostały również magazyny w pobliżu lotniska.

Gdy główny meteorolog NBC, Brant Miller, pokazywał na żywo burze nad międzynarodowym lotniskiem O'Hare, kamery uchwyciły formujące się nad nim tornado, przed którym wcześniej ostrzegał m.in. National Weather Service w Chicago. Około godziny 19:00 w miasto rzeczywiście uderzyło tornado i pokazało, że to tylko mit, że takie zjawiska nie mogą wpływać na duże miasta. 

 
Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

"Oglądasz ekran i wszystko na czerwono"

Telewizja w Chicago zaczęła nadawać komunikat do mieszkańców, aby poszukali schronienia. W mieście zwykły też syreny alarmowe. Lynn Becker, długoletni mieszkaniec Chicago, zamieścił na Twitterze wideo z tego momentu. W rozmowie z Associated Press tłumaczył, że mieszka w 60-piętrowym budynku, dlatego możliwości schronienia były ograniczone. Wszedł po prostu głębiej do środka bloku. - Jest pewna panika, gdy oglądasz ekran telewizora i wszystko jest na czerwono, ale mam nadzieję, że szkody były minimalne - mówił o telewizyjnych komunikatach.  

Tornado w Chicago sparaliżowało lotnisko

Niestety nadzieje Beckera okazały się złudne. Brett Borchardt, starszy meteorolog z National Weather Service, potwierdził WGN-TV, że w rejonie Chicago doszło do wielu tornad, a badanie szkód prawdopodobnie potrwa kilka dni. Associated Press już teraz wymienia: powalone linie energetyczne, drzewa i gałęzie oraz przerwy w dostawie prądu. W pewnym momencie energii nie miało 10 tysięcy osób. Lokalne media piszą nawet o uszkodzonych domach, samochodach czy zerwanych dachach. Największe problemy dotknęły jednak międzynarodowe lotnisko O'Hare w Chicago. 

Gdy nad portem pojawiło się tornado, setki ludzi musiało schronić się w hali O'Hare. Około 173 lotów odlatujących z lotniska zostało odwołanych, a ponad 500 zostało opóźnionych. Kevin Bargnes, dyrektor ds. komunikacji międzynarodowych portów lotniczych O'Hare zapewniał, że nie znaleziono żadnych szkód na terenie portu, ale Associated Press opisuje, że w pobliżu O'Hare uszkodzone zostały magazyny. Nie wiadomo jednak czy należały do lotniska.  

Więcej o: