Robert Nowaczyk nie żyje. Prawnik znany z afery reprywatyzacyjnej miał 55 lat

Nie żyje Robert Nowaczyk, prawnik i jedna z głównych postaci afery reprywatyzacyjnej. Adwokat miał 55 lat.

- Otrzymałem informację od rodziny, że dziś około godziny 14 odszedł Robert Nowaczyk - potwierdził w rozmowie z TVN Warszawa mecenas Jacek Gutkowski, który reprezentował zmarłego w sądzie.

Robert Nowaczyk nie żyje. Miał 55 lat

Robert Nowaczyk uczestniczył w 46 procesach zwrotu nieruchomości. "Gazeta Wyborcza" podkreślała, że wystarał się dla swoich klientów o około 96 milionów złotych z tytułu odszkodowań, ponad 40 kamienic i działek. W związku z tym media nazwały go "rekinem reprywatyzacji". 

W 2019 roku Robert Nowaczyk stanął w Sejmie przed komisją weryfikacyjną Patryka Jakiego. Szef komisji stwierdził wówczas, iż adwokat jest najważniejszym z przesłuchiwanych świadków. Prawnik znany był między innymi z reprywatyzacji działki pod dawnym adresem Chmielna 70. Jak przyznał, sprawami reprywatyzacyjnymi zaczął się zajmować w 1999 roku. W trakcie zeznań Robert Nowaczyk nawiązał do tematu działki przy ul. Srebrnej 16, na której spółka Srebrna powiązana ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości planowała budowę wieżowców.

Zobacz wideo Ulewa w Radomiu. Ulice przypominają potoki

Nowaczyk zatrzymany przez CBA

W 2017 roku Nowaczyk został oskarżony przez wrocławską prokuraturę w związku z przestępstwami przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. "Po zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne poszedł na współpracę z prokuraturą i złożył bardzo obszerne wyjaśnienia, których protokoły z kilkunastu przesłuchań liczą łącznie ponad 200 stron" - przypomina TVN Warszawa.

Prokuratura zarzuciła prawnikowi niekorzystne rozporządzenie mieniem spadkobierców dawnego właściciela nieruchomości przy Morszyńskiej 27 oraz nieruchomości w Kościelisku. Nowaczyk był aresztowany przez ponad rok.

Kolejna rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na wrzesień tego roku.

***

Więcej o: