Media: Mąż Jadwigi Emilewicz dostał posadę w spółce Orlenu

Marcin Emilewicz, mąż Jadwigi Emilewicz, dostał posadę w spółce Orlenu. Został członkiem rady nadzorczej Orlen Asfalt - podaje wp.pl.
Zobacz wideo Orban może otwierać tokaj. Inflacja wielka, ale tak nie było od roku

"Marcin Emilewicz został powołany na stanowisko [...] z dniem 8 maja 2023 roku. Spełnia on kryteria formalne przewidziane dla członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - wyjaśnił Orlen serwisowi wirtualnapolska.pl. Spółka zapewniła, że mąż Jadwigi Emilewicz posiada stosowny egzamin państwowy i "doświadczenie oraz kompetencje stanowiące rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków".

Mąż Jadwigi Emilewicz z nową posadą

Marcin Emilewicz, z zawodu politolog, tuż przed objęciem nowej posady w spółce Orlenu uzyskał pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Rada wydała opinię 24 kwietnia - ustalił portal wirtualnapolska.pl. Orlen nie wyjaśnił natomiast, ile Emilewicz będzie zarabiał na nowej posadzie.

Kim jest Marcin Emilewicz, mąż Jadwigi Emilewicz?

Jak ujawnił "Newsweek" w 2020 r., Marcin Emilewicz najpierw dostał pracę w funduszu PZU, a następnie posadę w Orlenie, gdzie został ekspertem od zarządzania ryzykiem regulacyjnym odpowiedzialnym za obszar regulacji europejskich. Spółka Orlen nie wyjaśniła, czy mąż Emilewicz łączy dwie posady, czy zrezygnował z niej na rzecz rady nadzorczej w Orlen Asfalt.

Po publikacji "Newsweeka" Jadwiga Emilewicz zamieściła oświadczenie w mediach społecznościowych. Wynika z niego, że Marcin Emilewicz w swoim życiorysie zawodowym ma m.in. współpracę z Grupą Azoty w marcu 2013 r. Pełnił tam funkcję doradcy ds. europejskich, a później specjalisty w departamencie strategii i rozwoju. Z dokumentu wynika także, że odszedł z Azotów w 2017 r. po przejściu spółki pod nadzór Ministra Rozwoju, w którym wiceministrem była Jadwiga Emilewicz. Od marca 2017 r. do maja 2018 r. Marcin Emilewicz zasiadał w Komitecie Selekcyjnym Funduszu Witelo w Grupie PZU. Za tę pracę otrzymywał 4 tys. zł brutto miesięcznie. Oświadczenie mówi również, że od grudnia 2017 r. Marcin Emilewicz związany jest zawodowo z Orlenem. Pracę eksperta w biurze zarządzania ryzykiem regulacyjnym miał uzyskać w wyniku kilkuetapowej rekrutacji.

Więcej o: