Jest pierwszy bank, który nie chce dawać Bezpiecznego kredytu 2 proc. Ale nie chodzi o sam produkt

Bank Millennium poinformował, że nie ma zamiaru uczestniczyć w rządowym programie Bezpieczny kredyt 2 proc. Jak się okazuje, nie jest to spowodowane samą ofertą. Problem leży w sytuacji w Polsce.

Bezpieczny kredyt 2 proc. jest w niektórych bankach dostępny już od lipca. Rządowy program nie jest obowiązkowy, a więc to każdy bank sam decyduje, czy wprowadzić taką ofertę. Gdy program ruszał, państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) informował, że chęć uczestnictwa zgłosiło 12 banków. W Polsce mamy 30 banków komercyjnych i 500 spółdzielczych, ale dopiero po miesiącu od wejścia w życie Bezpiecznego kredytu 2 proc. pierwszy bank zadeklarował, że nie przystąpi do programu. 

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Bezpieczny kredyt 2 proc. nie będzie dostępny w Banku Millennium

Analizujemy temat, ale w najbliższej przyszłości nie rozważamy dołączenia do programu

- powiedział wiceprezes Millennium Fernando Bicho, cytowany przez PAP. Jak tłumaczył, nie jest to kwestia samego programu, a ogólnej sytuacji prawnej w Polsce. - Nie wiąże się to z programem jako takim, ale wiąże się z trudnością realizowania finansowania długoterminowego w warunkach prawnych w Polsce. Utrzymujemy produkcję kredytów hipotecznych raczej na minimalnym poziomie, chyba że znajdziemy się w warunkach większej pewności prawnej - tłumaczył Bicho.

Obecnie Bezpieczny kredyt 2 proc. dostępny jest w ośmiu bankach:

  1. Alior Bank,
  2. Bank BPS,
  3. Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
  4. Bank Pekao,
  5. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  6. Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  7. PKO Bank Polski, SGB-Bank
  8. Velo Bank.

Kolejne instytucje zastanawiają się nad dołączeniem do programu.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Dla kogo?

Rządowy program kredytowy to rozwiązanie skierowane do osób w wieku poniżej 45 lat, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Kredytobiorca musi mieć zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać. Państwowa dopłata do raty kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwała przez 10 lat. Kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych), a jego oprocentowanie wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę i prowizję banku.

Maksymalna wysokość kredytu, o który może ubiegać się jedna osoba, to 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota wyniesie więcej, bo 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Drugim elementem programu Pierwsze Mieszkanie (w jego ramach dostępny jest Bezpieczny kredyt 2 proc.) jest Konto Mieszkaniowe, czyli rachunek oszczędnościowy, na którym na preferencyjnych warunkach można oszczędzać na mieszkanie. Konto Mieszkaniowe będzie wymagało regularnych wpłat od 500 zł do 2 tys. zł co miesiąc, przez 3-10 lat (z możliwością jednych w roku "wakacji" bez wpłaty). W nagrodę oszczędzający dostanie od państwa premię - rząd dorzuci taki procent aktualnej kwoty na koncie, ile wyniosła inflacja roczna lub średnia zmiana ceny 1 m2 mieszkania (wyższej z tych dwóch liczb). 

Więcej o: