Ryszard Petru uderza w Konfederację. Zapowiada krucjatę i kolejne nagrania

Ryszard Petru opublikował dwa filmiki, w których kwestionuje program Konfederacji. Były lider Nowoczesnej zapowiada "serię obalania pomysłów" tej partii i kolejne nagrania pokazujące, że jej "program jest nierealny i szkodliwy".

- Oto kolejny dowód na hipokryzję Konfederacji. Z jednej strony mówią, że wspierają ludzi pracowitych, zaradnych i przedsiębiorczych. Ale z drugiej strony, są bardzo niechętni wobec mieszkających w Polsce Ukraińców - powiedział Ryszard Petru na nagraniu zamieszczonym we wtorek. Następnie wyjaśnił, że ponad trzy czwarte Ukrainek i Ukraińców w Polsce ma pracę.

Zobacz wideo Petru: Konfederacja przyciąga wyborców liberalnych

Ryszard Petru uderza w Konfederację. "Ich program jest nierealny i szkodliwy"

- Od wybuchu wojny ukraińscy przedsiębiorcy założyli w Polsce ok. 30 tys. firm. Prawie 750 tys. ukraińskich pracowników płaci składki ZUS, finansujące emerytury naszych rodziców i dziadków. Ponad 80 proc. firm działających w Polsce ma ukraińskich pracowników - wylicza były lider Nowoczesnej. - Obywatele Ukrainy stali się filarem polskiej gospodarki - ocenił. Na koniec wskazał, że "dla konfederatów wolność gospodarcza to maska, za którą ukrywają swój prawdziwy nacjonalizm".

To już drugi filmik Ryszarda Petru, w którym nawiązuje do Konfederacji. Na pierwszym nagraniu, opublikowanym w poniedziałek, wskazywał, że obiecuje niskie i proste podatki, a Sławomir Mentzen przygotował w tym celu ustawy. - Widziałem je. Wiecie, dlaczego ustawy [Mentzena - przyp. red.] są takie krótkie? Zastosowano tam prostą, ale niebezpieczną sztuczkę. Wiele spraw, które dziś regulowanych jest ustawami, będą regulowane rozporządzeniami ministra finansów. W ten sposób te ustawy nagle stają się krótkie. To oznacza jeszcze więcej chaosu - podkreślił były szef Nowoczesnej.

- Zmiana prawa podatkowego wymaga dziś zmiany ustawy, która musi przejść przez Sejm, Senat i prezydenta. Do zmiany rozporządzenia potrzebna jest jedynie decyzja jednego człowieka - ministra finansów. To oznacza, że podatki będą jeszcze bardziej nieprzewidywalne, bo w każdej chwili będą mogły zostać zmienione - mówił dalej. - Sławomir Mentzen chce regulować rozporządzeniami ministra np. zwolnienia w PIT. To jest nie tylko niebezpieczne, ale także sprzeczne z Konstytucją. Art. 217 Konstytucji mówi, że nakładanie podatków oraz przyznawanie ulg i zwolnień może być tylko dokonywane tylko poprzez ustawę. Pomysły podatkowe Konfederacji to kurs na katastrofę. Oznaczają jeszcze większy chaos i jeszcze więcej patologii w systemie. Nie tędy droga - podsumował Ryszard Petru.

W środę założyciel partii Nowoczesna zapowiedział kolejne nagrania, uderzające w Konfederację. "Rozpoczynam serię obalania pomysłów Konfederacji. Od jutra przez kolejne dni publikować będę filmiki pokazujące, że ich program jest nierealny i szkodliwy" - czytamy.

Ryszard Petru starł się ze Sławomirem Mentzenem

W połowie lipca Ryszard Petru skomentował obietnicę Konfederacji, dotyczącą obniżenia cen mieszkań o 30 proc. Michał Wawer z Konfederacji mówił w "Debacie dnia" w Polsat News, że trzeba się "skutecznie sprzeciwić tym przepisom, które Unia Europejska przyjmuje nielegalnie". Polityk wskazywał między innymi na przepisy klimatyczne. - Zamiast walczyć z Unią Europejską, lepiej by było, gdybyście byli za KPO jako Konfederacja, bo chociaż te pieniądze mogłyby wesprzeć samorządy i samorządy mogłyby więcej tych planów zagospodarowania przestrzeni stworzyć. Po drugie czytam, że pan jest przeciwko emigracji z Ukrainy, ale przypomnę, że jeżeli chcemy obniżyć koszty pracy i jeżeli wyrzucimy Ukraińców, to będzie drożej, a nie taniej. W związku z tym będziecie drożej budować mieszkania - wtrącił Ryszard Petru i dodał: - To, co pan proponuje, to jest zerwanie ze standardem, walka z Unią Europejską, wyższe koszty pracy, bo nikt z zewnątrz nie przyjedzie, więc będziemy drożej produkować, ale na końcu będziemy dużo więcej płacić za rachunki za prąd - zaznaczył polityk Nowoczesnej.

Natomiast w drugiej połowie czerwca Ryszard Petru wziął udział w debacie ze Sławomirem Mentzenem. Były lider Nowoczesnej, komentując swoje wystąpienie w rozmowie z Gazeta.pl podkreślał, że większość propozycji Konfederacji "jest albo niepoważna, jak likwidacja ZUS-u, albo niepoliczona, albo niezgodna z Konstytucją. W poważnej polityce propozycja musi być przedstawiana w formie policzonej, poważnej i realnej do wprowadzenia".

Więcej o: