Dominika Kulczyk chce kupić znany festiwal i zmienić jego formułę. Trwają rozmowy

Malta Festival Poznań może zostać wykupiony przez jedną ze spółek Dominiki Kulczyk. Trwają już rozmowy, prowadzące do finalizacji przejęcia festiwalu. Miliarderka chce jednak zmienić formułę tego wydarzenia.

Dominika Kulczyk, jedna z najbogatszych osób w Polsce (majątek wyceniany na 8,26 mld zł) ruszyła na pomoc festiwalowi Malta Festival Poznań, który swoją pierwszą edycję miał w 1991 roku. Przyszłość wydarzenia stanęła bowiem pod znakiem zapytania z powodu problemów finansowych, które zaczęły się 10 lat temu. Wtedy z powodu wad konstrukcyjnych sceny jeden z koncertów musiał zostać odwołany, a organizator wypłacił zwrot pieniędzy za bilety. Od tego czasu trwa proces sądowy z firmą konstruktorską, a do tego na pogorszenie sytuacji finansowej wydarzenia wpłynęła m.in. pandemia. O pomoc dla festiwalu apelowali w liście otwartym do władz Poznania ludzie kultury i mediów. Ta nadeszła jednak z innej strony. 

Zobacz wideo Stuknęło nam 8 mld osób na planecie. Ile więcej ludzi możemy pomieścić? [NextStation]

Dominika Kulczyk chce kupić i zmienić festiwal

Polska i mój Poznań nie mogą stracić Malty, a Malta nie może stracić Michała Merczyńskiego (wieloletni dyrektor festiwalu przyp. red.)

- mówiła Kulczyk, cytowana przez TVN. Miliarderka opowiada, że gdy tylko usłyszała o kłopotach festiwalu, wiedziała, że jej decyzja może być tylko jedna. Organizatorzy Malta Festival w środę poinformowali, że Dominika Kulczyk chce kupić tę markę i pomóc w kontynuowaniu tradycji.

Rozpoczęły się już nawet rozmowy między stronami nt. odkupu praw do organizacji wydarzenia. Jeśli zakończą się one sukcesem, festiwal może zmienić swoją formułę. "Pod okiem Dominiki Kulczyk w centrum uwagi artystów i publiczności znajdą się kobiety - ich sztuka i bliskie im tematy" - wskazano w komunikacie, cytowanym przez TVN.

"Jeśli prawa do organizacji festiwalu odkupi spółka z grupy Dominiki Kulczyk, historia zatoczy ogromne koło. Pierwszym mecenasem Festiwalu Malta był bowiem dr Jan Kulczyk" - cieszą się organizatorzy, cytowani przez stację.

Więcej o: