Nieoficjalnie: Chiny pomagają Rosji obchodzić sankcje. Dostarczają kluczowe technologie

Choć Chiny zachowują neutralność w wojnie w Ukrainie, to nieoficjalnie mają pomagać Rosji. Ich współpraca stała się ostatnio nawet bliższa, niż przed pełnoskalową inwazją. Chiny mają bowiem przesyłać firmom objętym sankcjami części uzbrojenia i importować rosyjskie paliwa - wynika z lektury raportu amerykańskiej instytucji rządowej.

Raport na temat chińskiego wsparcia dla Rosji udostępniło Office of the Director of National Intelligence (ODNI), jednostka podległa rządowi USA. Dokument o tytule "Wsparcie zapewniane Rosji przez obywateli Chińskiej Republiki Ludowej" został wydany w tym roku. Czytamy w nim, że firmy Państwa Środka prawdopodobnie pomagają Moskwie uniknąć sankcji, choć trudno jest ustalić zakres tej pomocy. Służby wywiadowcze nie są jednak pewne, czy to celowe działania Pekinu.  

Zobacz wideo "Dasz radę", czyli miłość Agnieszki i Zuzy nie ma granic ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Nieoficjalnie: Chiny pomagają Rosji obchodzić sankcje

Z dokumentu dowiadujemy się, że do marca 2023 roku Chiny wysłały Rosji drony i części do nich o wartości 12 milionów dolarów. Informacje uzyskano na podstawie analizy rosyjskich danych celnych przez zewnętrzną firmę. Posługując się ogólnodostępnymi źródłami eksperci z USA opracowali zresztą większość raportu - to tzw. biały wywiad. 

Ponadto Chiny wysyłają do rosyjskich firm z listy sankcyjnej również inne rzeczy, jak urządzenia do nawigacji satelitarnej, sprzęt do zagłuszania czy części do odrzutowców - czytamy w CNN. Znacząco wzrósł też eksport półprzewodników do Rosji względem 2021 roku. W raporcie stwierdzono też, iż transportowane są tam amerykańskie mikrochipy o wartości setek milionów dolarów i to mimo sankcji i zaostrzonych kontroli celnych. Chińczycy mieli też zwiększyć import energii z Rosji i przejęli dostawy ropy naftowej oraz gazu, których odbiorcą do tej pory były Europa. 

Raport: Rosja i Chiny są sobie coraz bliższe

Raport utrzymuje, że od pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Chiny stały się "nawet jeszcze bardziej krytycznym partnerem dla Rosji". Uzależnienie się od siebie obu państw postępuje na polu wzajemnego eksportu i importu. Handel między krajami coraz bardziej opiera się na juanie, do czego wykorzystywane są krajowe systemy płatności obu państw. To pozwala rosyjskim obywatelom prowadzić transakcje handlowe, dzięki którym obchodzą zachodnie sankcje. 

Administracja Joe Bidena już od jakiegoś czasu podnosi kwestię wsparcia Rosji przez Chiny, które wciąż nie zadeklarowały się po żadnej ze stron. CNN dowiedziało się od amerykańskiego urzędnika, że Chińczycy próbowali sprzedać Rosji śmiercionośną broń, która miałaby posłużyć do walki w Ukrainie. Ale wraz z rozwojem sytuacji na froncie, plany te zostały porzucone i nie ma dowodów, że Państwo Środka pomogło w ten sposób Władimirowi Putinowi

Więcej o: