Posłowie rozpatrzyli poprawki do nowelizacji Kodeksu cywilnego, które zgłosił Senat i przyjęli kilka z nich. Zmianie ulegną przepisy z zakresu prawa spadkowego. Sejm postanowił wprowadzić nowe zasady dotyczące m.in. wydziedziczania oraz odrzucania spadku za osoby małoletnie. Zdecydowano również, że dalsi krewni, którzy dotąd dziedziczyli spadek, nie będą już uznawani za spadkobierców ustawowych.
Jak informuje "Business Insider", posłowie zdecydowali, że krąg spadkobierców ustawowych będzie węższy niż dotychczas. Nowelizacja dotyczy tzw. trzeciej grupy spadkowej, czyli dziadków oraz ich zstępnych. Nowe przepisy ograniczają w tym przypadku grupę spadkobierców, oprócz dziadków, do ich dzieci oraz dzieci tych dzieci. Wyłączeni od dziedziczenia będą natomiast inni zstępni dziadków spadkodawcy.
Nowelizacja zmienia również zasady odrzucania spadku za dzieci. Odtąd rodzice, którzy sami odrzucili niekorzystny spadek, będą mogli odrzucić go także w imieniu swoich małoletnich dzieci, bez konieczności pozyskania zezwolenia sądu na dokonanie takiej czynności.
Inne ważne zmiany wprowadzone przez Sejm w prawie spadkowym dotyczą zasad wydziedziczania. Zgodnie z nowelizacją sąd będzie mógł pozbawić prawa do spadku osobę, która uporczywie uchylała się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego lub uporczywie uchylała się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, o czym możemy przeczytać na portalu bielsko.biala.pl. Przesłanki te uzupełnią katalog dotychczasowych powodów wydziedziczenia, takich jak umyślne popełnienie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy, czy też wykorzystanie podstępu lub groźby przy nakłanianiu go do sporządzenia, lub odwołania testamentu.