Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane osobom posiadającym prawo do regularnego świadczenia emerytalnego. Początkowo miało ono jednorazowy charakter, by ostatecznie decyzją Sejmu stać się stałym elementem kalendarza finansowego każdego seniora. Wypłatę świadczenia zapowiedziano na przełom sierpnia i września br. Niektórzy seniorzy będą jednak zmuszeni poczekać na nią nieco dłużej.
Według zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg czternastkę seniorzy otrzymają wraz ze swoim regularnym świadczeniem emerytalnym. Będzie to więc jeden z siedmiu stałych terminów wyznaczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
Niektórzy świadczeniobiorcy będą mieli szczęście otrzymać wypłatę już pod koniec sierpnia. W cierpliwość będą musieli uzbroić się natomiast ci emeryci, którzy pobierają świadczenia kwartalne, mi.in. z KRUS. Czternastki wpłyną na ich konta dopiero w październiku br. Warto pamiętać, że w przypadku pokrycia się wypłaty z dniem wolnym od pracy, ZUS przeleje należne nam pieniądze we wcześniejszym terminie.
Wypłata dodatkowego świadczenia nie nakłada na nas obowiązku składania wniosku i innych podobnych dokumentów. Pieniądze automatycznie trafią na konta osób do nich uprawnionych. Wysokość czternastej emerytury jest uzależniona od najniższej emerytury obowiązującej w danym okresie. W tym roku wynosi ona 1588,44 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają osoby, których miesięczna wypłata z ZUS nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku wyższych kwot przyznawana "czternastka" jest zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Pieniądze otrzymane w ramach tego świadczenia są wolne od potrąceń i nie wliczają się do dochodu przy wnioskowaniu o pomoc społeczną i świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych.