PGNiG postawi "termos" na Żeraniu. Spółka Orlenu chwali się, że będzie większy niż w Berlinie

PGNiG Termika (firma z Grupy Orlen) planuje wiosną 2024 r. rozpocząć budowę akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Będzie to największy zbiornik magazynujący ciepłą wodę w całej Unii Europejskiej.

"Największy w kraju termos stanie na Żeraniu" - pisze w najnowszym wydaniu Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa. Już trwają prace przygotowawcze do nowej inwestycji, których celem jest określenie podstawowych parametrów urządzenia oraz wyłonienie wykonawcy. Natomiast budowa akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Żerań - tu powstanie największy "termos" w Unii Europejskiej

Podkreślono, że będzie to największy w Unii Europejskiej zbiorniki magazynujący ciepłą wodę. W "termosie" w kształcie walca o wysokości 70 m i średnicy 36 m zmieści się 61 tys. m sześc. wody o maksymalnej temperaturze 98 st. Celsjusza. PGNiG Termika zakłada wstępnie, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie prawie 10 TJ energii cieplnej, "co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej".

Jak czytamy dalej, głównym celem nowej inwestycji ma być "maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej, czyli kogeneracja oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań". Wskazano również, że nowy akumulator będzie przewyższał swoimi parametrami zbiornik, który powstaje w Berlinie - ten będzie miał z kolei pojemność 56 tys. m sześc. Natomiast największy dotąd w Unii Europejskiej tego typu obiekt znajduje się w Mannheim i ma pojemność 60 tys. m sześc.

Największy "termos" w Polsce znajduje się dziś w Elektrociepłowni Siekierki

Obecnie największy tego typu zbiornik w Polsce znajduje się w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie, która oddana do użytku w 1961 roku. Akumulator ma wysokość 47 metrów i pojemność nieco ponad 30 tys. m sześc. wody sieciowej. Zakład należy do PGNiG Termika.

Więcej o: