Gaz będzie tańszy dla małych i średnich firm. PGNiG i Orlen obniżają ceny. Obajtek zapowiada coś jeszcze

PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen od września obniży cenę gazu ziemnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi o firmy rozliczające się według cennika "Gaz dla Biznesu".

Spółka poinformowała, że we wrześniu małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli o ponad 37 zł/MWh mniej niż w sierpniu. - We wrześniu małe i średnie firmy rozliczane w oparciu o cennik zapłacą za gaz aż 75 proc. mniej niż w styczniu tego roku - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

PGNiG obniżają ceny gazu dla firm. Dlaczego? 

Wyjaśniono, że niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii TGE oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15 procent. "Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023 roku, uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh netto, bez akcyzy, co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu - 238,57 zł/MWh" - dodano w komunikacie.

- Kolejna w tym roku obniżka ceny gazu to m.in. efekt synergii, które wypracowaliśmy w ramach Grupy ORLEN. Trendy rynkowe w połączeniu z potencjałem biznesowym, osiągniętym w efekcie przeprowadzonych fuzji, umożliwiają podjęcie ważnych decyzji dla polskich przedsiębiorców. Pracujemy również nad nowym rozwiązaniem, które może być realnym wsparciem dla dużych firm, korzystających z gazu ziemnego i co za tym idzie całej polskiej gospodarki - mówi Daniel Obajtek.

Cena dla klientów biznesowych, korzystających z cennika Gaz dla Biznesu, jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem. We wrześniu cena gazu w cenniku została dodatkowo obniżona dzięki zastosowaniu przez PGNiG Obrót Detaliczny mechanizmu automatycznej obniżki w wysokości 15 procent.

PGNiG szykuje kolejne wsparcie dla przedsiębiorców

"PGNiG Obrót Detaliczny podejmuje również działania związane z kolejnym rozwiązaniem, które może się okazać realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego. Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm. Szczegóły zostaną przekazane już wkrótce" - czytamy w komunikacie spółki.  

Więcej o: