4 tys. zł diety poselskiej. Na co posłowie ją przeznaczają? "Mnie też trzeba wykarmić"

Prawie 13 tys. zł brutto uposażenia otrzymują posłowie. I do tego ponad 4 tys. złotych diety, która powinna być przeznaczona na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego. Okazuje się jednak, że posłowie przeznaczają te środki na zupełnie inne cele. Na co dokładnie?

Oprócz uposażenia posłowie co miesiąc otrzymują również 4008,33 zł diety poselskiej. Według art. 42. zawartym w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora środki te powinny zostać przeznaczona na "pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju".

Zobacz wideo Senyszyn przedstawiiła definicję "Kaczyzmu". "Teraz k***a my"

4 tys. diety wpływa na konta posłów. Na co ją przeznaczają?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) posłowie pobierają uposażenie w wysokości 12.826,64 zł oraz dodatkowe 4008,33 zł diety poselskiej - o czym pisaliśmy w Gazeta.pl. Warto wspomnieć, że dodatkowe świadczenie jest zwolnione z podatku. Z ustaleń "Faktu" wynika, że posłowie traktują tę kwotę jako część swoich dochodów i niekoniecznie wydają ją zgodnie z tym, co przewiduje ustawa. Podczas posiedzenia Sejmu 17 sierpnia dziennikarze "Faktu" zapytali posłów, na co przeznaczają dietę poselską.

Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej przyznał, że "na życie", Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji odpowiedział, że "na jedzenie". "Fakt" zwrócił wówczas uwagę, że dieta nie powinna być przeznaczona na "wykarmienie rodziny", a na wykonanie obowiązków, które są związane z mandatem poselskim. - Ale mnie też trzeba wykarmić - stwierdził polityk.

Joanna Scheuring-Wielgus również przyznała, że środki z diety poselskiej przeznacza na potrzeby swojej rodziny. - Na codzienne życie, mam pięcioosobową rodziną, więc wydajemy kasę na bieżąco, nie mamy żadnych oszczędności - przekazała posłanka Lewicy. - Traktuję to jako dochody poselskie, więc nie odpowiem. Na codzienne utrzymanie - przekazał Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Według informacji uzyskanych przez "Fakt" kancelaria Sejmu nie kontroluje, na jaki*e cele zostają przeznaczone diety poselskie.

Jakie dodatki i przywileje mają polscy posłowie? Lista jest długa

Oprócz uposażenia poselskiego oraz diety parlamentarnej posłowie mogą liczyć na różnego typu dodatki. Są to m.in. bezpłatne przejazdy oraz przeloty w transporcie krajowym kołowym i lotniczym - wynika z ustawy o prawach i obowiązkach posłów i senatorów. Posłowie mogą też liczyć na ryczałt na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem swojego biura poselskiego, a także na zakwaterowanie w Domu Poselskim lub ryczałt przeznaczony na wynajęcie lokum w Warszawie (dla posłów spoza stolicy) - przekazał portal Money.pl.

Więcej o: