Fabryka silników w Tarnowie ruszyła ze zwolnieniami. Pracę straci co czwarty pracownik

Tarnowska fabryka ATB Tamel miała ruszyć ze zwolnieniami pracowników. Do końca roku pracę ma stracić 200 osób.
Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Fabryka silników elektrycznych ATB Tamel w Tarnowie miała rozpocząć proces zwolnień pracowników. Wypowiedzenia otrzymało już 20 osób - podaje TVP Kraków i dodaje, że prawdopodobnie to dopiero początek. Do końca roku pracę ma stracić jedna czwarta załogi, czyli około 200 osób. Plan redukcji zatrudnienia ma objąć w pierwszej kolejności tych, którzy nabyli prawa emerytalne, pracują na umowach terminowych, współpracują na podstawie umowy cywilno-prawnej i więźniów, a na końcu - osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony.

Tarnów. Fabryka ATB Tamel zwolni co najmniej jedną czwartą pracowników

Na początku sierpnia zarząd Tamelu przedstawił związkom zawodowym plan likwidacji Wydziału Odlewni Żeliwa i kryteria zwolnień pracowniczych. Redukcja zatrudnienia na tym wydziale objąć ma do końca tego roku co najmniej jedną czwartą pracowników - pisał na początku sierpnia lokalny serwis temi.pl. Jak czytamy, przewidziane są również zwolnienia na innych wydziałach produkcyjnych, które przynajmniej na razie nie są zagrożone zamknięciem.

Zarząd ATB Tamel planuje kolejne spotkania z przedstawicielami załogi dotyczące sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i jego pracowników. Portal temi.pl zauważa, że jak dotąd nie pojawiły się żadne oficjalne komunikaty o sytuacji ATB Tamel, natomiast przedstawiciele zarządu spółki i związków zawodowych nie wypowiadają się na temat obecnej sytuacji. Wiadomo, że prowadzone są rozmowy z właścicielem chińskiego koncernu o programie naprawczym.

Trudna sytuacja finansowa w fabryce ATB Tamel

Sytuacja w zakładzie ATB Tamel ma związek z pogarszającą się sytuacją finansową. Nowy zarząd spółki zarządził przerwy urlopowe "w związku z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną i koniecznością poszukiwania oszczędności" - pisał serwis temi.pl. Fabryka silników elektrycznych ATB Tamel jest częścią chińskiego koncernu Wolong Holding Group. Wcześniej właścicielem tarnowskiego przedsiębiorstwa była spółka ATB Austria Antriebstechnik. Zakład zatrudnia łącznie około 800 osób.

Więcej o: