PiS sprzeda lotnisko Chopina? Horała pokazał dokumenty. Mówi o przeniesieniu ruchu komercyjnego

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński twierdzą, że PiS zamierza sprzedać majątek Lotniska Chopina w Warszawie. Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zapewnia, że nie ma takiej decyzji i twierdzi, że to "rząd PO w swojej koncepcji planował sprzedaż terenów lotniska Chopina za 1 mld euro".

Marcin Horała stwierdził, że posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba "albo kłamią w żywe oczy, albo nie umieją czytać ze zrozumieniem". Pełnomocnik rządu ds. CPK, komentując wypowiedzi członków KO, zapewnił, nie ma żadnej decyzji o likwidacji lotniska Chopina, a rozstrzygnięcie SKRM (Stały Komitet Rady Ministrów) dotyczy tylko przeniesienia głównego ruchu komercyjnego. "Nie ma żadnych planów sprzedaży gruntów pod lotniskiem Chopina" - podkreślił.

Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna

Lotnisko Chopina zostanie sprzedane? Marcin Horała o zakazie prywatyzacji

Marcin Horała dodał, że grunty te zyskały uregulowany status prawny i zostały wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji (art. 12 ust 6 ust. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK). Pełnomocnik stwierdził następnie, że w 2010 r. "rząd PO w swojej koncepcji planował sprzedaż terenów lotniska Chopina za 1 mld euro".

Pełnomocnik rządu ds. CPK zamieścił w mediach społecznościowych skan strony dokumentu z 26 czerwca 2010 roku pt.: "Koncepcja lotniska centralnego dla Polski - Raport Główny", w którym zaznaczył fragment: "Na koniec, ta różnica w kosztach pomiędzy tymi dwoma wariantami może zostać zrekompensowana, a nawet zniwelowana przez jednorazowe korzyści. Tylko w przypadku budowy Centralnego Portu Lotniczego pojawia się możliwość sprzedaży terenu lotniska WAW. Dzięki dobrej lokalizacji obecnego lotniska przychody z jego sprzedaży mogą w całości pokryć koszty zakupu gruntów pod Centralny Port Lotniczy. Ze sprzedaży terenu, na którym położony jest Port Lotniczego Warszawa, można uzyskać około 1,0 miliarda euro".

Posłowie KO: PiS chce wyprzedać majątek Lotniska Chopina w Warszawie

Michał Szczerba i Dariusz Joński mówili w poniedziałek podczas Campus Polska, że PiS chce wyprzedać majątek Lotniska Chopina w Warszawie. - Chcemy wam pokazać dokumenty, master plany, pokażemy konkretne ruchy legislacyjne, które mają doprowadzić do wyprowadzenia i wyprzedaży gigantycznego majątku, który należy do nas wszystkich. [...] To zaprzestanie działalności na Lotnisku Chopina oraz powołanie spółki celowej w ramach CPK, która podzieli teren portu lotniczego na działki i je wyprzeda. Przypomnijmy, jest to 600 hektarów terenu - mówili politycy KO.

Z przedstawionych przez Szczerbę i Jońskiego dokumentów ma wynikać, że na terenie Lotniska Chopina nie będzie dłużej realizowany ruch cywilny. - Ta decyzja stawia kropkę nad i, jeśli chodzi o przyszłość tego portu i wyprzedaż gruntu - mówił Joński. Szczerba z kolei dodał, że "nikt nikogo z mieszkańców czteromilionowej aglomeracji nie zapytał o zdanie w tej sprawie". Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli kontrolę poselską, by ustalić, co stanie się z gruntami, na których położony jest stołeczny port lotniczy.

W trakcie konferencji podczas Campusu Polska Przyszłości pokazano prezentację ze szczegółami "ostatniego skoku PiS-u". Grunty, na których jest Lotnisko Chopina, należą w tej chwili do spółki Porty Lotnicze. - Trafią one do spółki CPK [Centralny Port Komunikacyjny - przyp. red.], a następnie powołana zostanie spółka celowa w ramach CPK, która podzieli teren portu lotniczego na działki i je wyprzeda - twierdzą politycy opozycji.

Centralny Port Komunikacyjny - kiedy powstanie?

Minister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała mówił w ubiegłym tygodniu, że ponad połowa gruntów potrzebnych do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego została już przejęta w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. W tej chwili w posiadaniu spółki CPK jest prawie tysiąc hektarów gruntów. By pierwszy etap inwestycji lotniskowej mógł zostać zrealizowany, potrzeba około 2400 hektarów. Pełnomocnik rządu ds. CPK mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że prace nad portem lotniczym są na razie rozproszone, ale już się toczą.

Minister Marcin Horała zaznaczył, że w przypadku braku porozumienia z właścicielami gruntów przeznaczonych pod budowę lotniska w Baranowie, zostaną zastosowane procedury wywłaszczeniowe. Podkreślił, że każdy właściciel gruntów otrzyma godziwe odszkodowanie. Wskazał jednak, że spółce zależy na tym, by jak największy wolumen gruntów został przejęty na drodze porozumienia. Według wcześniejszych deklaracji ministra Marcina Horały budowa pierwszego etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego zakończy się na przełomie 2027 i 2028 roku.

Więcej o: