Rząd wprowadza podwyżki pensji dla pracowników młodocianych. Uczniowie zarobią kilkaset złotych więcej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znowelizowało rozporządzenie dotyczące pensji pracowników młodocianych. Nowe przepisy wprowadzają podwyżki dla uczniów, którzy podejmują pracę w okresie nauki zawodu. Rząd liczy, że wyższe pensje skłonią większa liczbę młodych ludzi do łączenia pracy z jednoczesnym zdobywaniem kwalifikacji zawodowych w procesie edukacji.

1 września weszła w życie nowelizacja rządowego rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Zgodnie z nowymi przepisami pensje uczniów podejmujących pracę w okresie nauki zawodu wzrosną o kilkaset złotych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma nadzieję, że zmiany w prawie skłonią młode osoby do szybszego wejścia na rynek pracy i przyniosą skutki korzystne dla przedsiębiorców.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 162 [zawiera moduł sponsorowany]

Dzięki podwyżkom pensji pracowników młodocianych ich wynagrodzenia wzrosną o ponad 200 zł

Młodocianym w okresie nauki zawodu przysługuje pensja, która jest obliczana w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Rząd zdecydował się podnieść wspomniany stosunek procentowy, który dotąd wynosił:

  • w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 5 proc.;
  • w drugim roku nauki - nie mniej niż 6 proc.;
  • w trzecim roku nauki - nie mniej niż 7 proc.;
  • w okresie przyuczenia do wykonywania określonej pracy - nie mniej niż 4 proc.

Nowelizacja podnosi te stawki do poziomu odpowiednio 8, 9, 10 i 7 proc. Z obliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zmiany będą skutkować podwyżkami wynoszącymi dla każdej z grup młodocianych pracowników nieco ponad 200 złotych. Dane te zakładają, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia wynosi tyle, ile miało to miejsce w czwartym kwartale 2022 r., czyli 6733,49 zł.

Rząd liczy, że podwyżki dla pracowników młodocianych pozytywnie wpłyną na kwalifikacje tej grupy

Rząd uważa, że nowelizacja może w pozytywny sposób wpłynąć na rynek pracy w Polsce. "Zwiększenie wynagrodzeń młodocianych pracowników może mieć wpływ na zainteresowanie absolwentów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podjęcia nauki w tej formie, a tym samym szybszego wejścia tych osób na rynek pracy. Zaś dzięki zwiększeniu wynagrodzeń młodocianych pracowników pracodawcy będą mogli pozyskać uczniów, a następnie przygotowanych do pracy pracowników" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji opublikowanym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej o: