1 września weszła w życie nowelizacja rządowego rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Zgodnie z nowymi przepisami pensje uczniów podejmujących pracę w okresie nauki zawodu wzrosną o kilkaset złotych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma nadzieję, że zmiany w prawie skłonią młode osoby do szybszego wejścia na rynek pracy i przyniosą skutki korzystne dla przedsiębiorców.
Młodocianym w okresie nauki zawodu przysługuje pensja, która jest obliczana w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Rząd zdecydował się podnieść wspomniany stosunek procentowy, który dotąd wynosił:
Nowelizacja podnosi te stawki do poziomu odpowiednio 8, 9, 10 i 7 proc. Z obliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zmiany będą skutkować podwyżkami wynoszącymi dla każdej z grup młodocianych pracowników nieco ponad 200 złotych. Dane te zakładają, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia wynosi tyle, ile miało to miejsce w czwartym kwartale 2022 r., czyli 6733,49 zł.
Rząd uważa, że nowelizacja może w pozytywny sposób wpłynąć na rynek pracy w Polsce. "Zwiększenie wynagrodzeń młodocianych pracowników może mieć wpływ na zainteresowanie absolwentów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podjęcia nauki w tej formie, a tym samym szybszego wejścia tych osób na rynek pracy. Zaś dzięki zwiększeniu wynagrodzeń młodocianych pracowników pracodawcy będą mogli pozyskać uczniów, a następnie przygotowanych do pracy pracowników" - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji opublikowanym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.