Rachunki za prąd będą wyższe. Chodzi o "bezpieczeństwo energetyczne". Oto nowe stawki opłaty mocowej

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że od przyszłego roku wzrosną stawki opłaty mocowej, nazywanej również "opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego". Rachunki za prąd będą z tego powodu wyższe dla wszystkich grup odbiorców.

Od przyszłego roku wzrosną rachunki za prąd. Będzie to miało związek z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki, który zdecydował się podnieść stawki opłaty mocowej. Prezes URE powiedział, dlaczego podjęto taką decyzję. Poinformowano również, ile od 2024 roku będą płacić poszczególne grupy odbiorców energii elektrycznej.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 163 [zawiera moduł sponsorowany] (20.09)

Opłata mocowa wzrośnie dla wszystkich. Rachunki za prąd będą wyższe nawet o kilkanaście złotych

Opłata mocowa obowiązuje Polaków od 2021 roku. Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, "głównym uzasadnieniem wdrożenia nowych przepisów była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej". Z tego powodu oplata mocowa jest także nazywana "opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego".

Stawki opłaty mocowej dla poszczególnych odbiorców energii elektrycznej ulegną od 2024 r. następującym zmianom:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh - z 2,38 zł miesięcznie do 2,66 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh - z 5,72 zł do 6,39 zł;
  • dla zużycia od 1200 kWh do 2800 kWh - z 9,54 zł do 10,64 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh - z 13,35 zł do 14,90 zł.

Wysokość opłat dla odbiorców innych niż ryczałtowi będzie natomiast uzależniona m.in. od ilości energii elektrycznej zużytej przez nich w wybranych godzinach doby.

Wyższe rachunki za prąd. Wzrost opłaty mocowej ma "odzwierciedlać płatności dla dostawców"

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział, dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie od 2024 roku nowych, wyższych stawek opłaty mocowej. - Wysokość opłaty odzwierciedla płatności dla dostawców mocy, które zostały zakontraktowane w wyniku przeprowadzonych aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczane są na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, a także aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na nią - stwierdził Rafał Gawin.

Więcej o: