Jest decyzja wojewody. Wiadomo, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa

Wiadomo, gdzie zostanie zbudowana pierwsza elektrownia jądrowa na terytorium Polski. Wojewoda pomorski wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji.

W sierpniu Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji ws. lokalizacji elektrowni. W poniedziałek na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawił się komunikat, w którym przekazano informacje na temat postanowienia w tej sprawie. "Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej. To jeden z najważniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzącym do realizacji przedsięwzięcia. Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, powstanie na obszarze gminy Choczewo" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz wideo Ustawa o elektrowniach wiatrowych w Sejmie. Co się zmieni?

- Powstająca na Pomorzu elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo - tłumaczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich. 

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej na terenie Polski jest coraz bliżej

Do tej pory Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały już m.in. decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną. A także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa, przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki. Na zaawansowanym etapie jest także procedura środowiskowa zmierzająca do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Wybór lokalizacji argumentowano koniecznością "zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa" - czytamy w rządowych dokumentach. 

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych, ta na Pomorzu będzie pierwszą. 

Więcej o: