Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Europejski Urząd Statystyczny w 2022 r. osoby w wieku 20-64 lat pracowały średnio 37,5 godzin tygodniowo. Jednak były państwa, których obywatele przepracowali znacznie więcej godzin. Wśród tych krajów są m.in. Polacy. Mieszkańcy naszego państwa w ubiegłym roku pracowali 40,4 godzin. Więcej czasu w pracy spędzili tylko Grecy - 41 godzin. Z kolei tuż za Polską na trzecim miejscu pod względem przepracowanych godzin w ciągu tygodnia jest Rumunia oraz Bułgaria z wynikiem 40,2 godzin.
Wiemy, kto w Unii Europejskiej pracuje najwięcej, a gdzie pracuje się najkrócej? Według Eurostatu najkrótszy średni tydzień pracy miała Holandia, gdzie obywatele pracują 33,2 godziny, za nią Niemcy z wynikiem 35,3 godzin oraz Dania z liczbą 35,4 godzin. Z danych wynika, że kraj EFTA, jakim jest Norwegia, również wyróżnia się krótkim tygodniem pracy 35,5 godziny.
Mimo sporych różnic między państwami w kwestii przepracowanych godzin to jednak większość osób spędziła w pracy powyżej 40 godzin. Z danych wynika, że było to 46,8 proc. osób, których tydzień pracy wynosi średnio od 40 do 44 godzin. Dalej najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które pracowały od 35 do 39 godzin i było to 21,5 proc. Znacznie mniejsze odsetki pracujących stanowiły osoby, które pracowały średnio tygodniowo od 20 do 24 godzin, było to 5,1 proc.
Grecja, Polska czy Rumunia nie są jednak jedynymi państwami, których obywatele pracują powyżej średniej europejskiej. Eurostat przekazał, że wśród państw należących do Unii Europejskiej ponad 50 proc. obywateli różnych krajów pracowało od 40 do 44 godzin tygodniowo. W tym ponad 80 proc. mieszkańców Bułgarii, Rumunii, Łotwy, Litwy, Węgier, Słowenii i Polski. W Danii, Francji, Finlandii, Belgii i Irlandii najliczniejszą grupę stanowili ci, którzy pracowali średnio 35-39 godzin tygodniowo, przy czym w Danii odsetek tych osób przekraczał 50 proc.