Zwolnienia grupowe w Carrefour Polska. 200 osób może stracić pracę przez "transformację biznesową"

Nawet 200 osób zatrudnionych przez Carrefour Polska może stracić pracę. Spółka poinformowała Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Polski oddział firmy tłumaczy, że decyzja ta jest spowodowana zmianami zachodzącymi w całej Grupie Carrefour. Ich celem ma być zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstwa.

13 września Carrefour Polska zawiadomił Powiatowy Urząd Pracy w Warszawie o planach dotyczących zwolnień grupowych. Pracę może stracić łącznie nawet 200 osób zatrudnionych w sklepach oraz w centrali firmy. Spółka wyjaśniła, że zwolnienia grupowe mają być związane z dostosowywaniem modelu biznesowego polskiego oddziału do sposobu funkcjonowania całej Grupy Carrefour. Firma powołała się także na "wymogi związane z realizacją celów budżetowych".

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Dla długoterminowych inwestycji podatek Belki powinien być zniesiony [ Studio Biznes odc. 164]

Zwolnienia grupowe w Carrefour Polska mają być elementem strategii biznesowej nakierowanej na konkurencyjność

Portal dlahandlu.pl zwrócił się do przedstawicieli Carrefoura z prośbą o skomentowanie informacji na temat zwolnień grupowych. Spółka przekazała w odpowiedzi, że decyzja o zwalnianiu pracowników to część nowej strategii biznesowe Grupy Carrefour, realizowanej od listopada ubiegłego roku w ramach projektu "Carrefour 2026". Jego celem ma być zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstwa.

"W ramach prowadzonej transformacji biznesowej, również Carrefour Polska dostosowuje swoje struktury do nowego modelu operacyjnego Grupy - zarówno w centrali, jak i w sklepach (...). Wdrożenie nowego, bardziej efektywnego modelu operacyjnego poprzez uproszczenia, wspólne prowadzenie określonych działań i cyfryzację pozwoli na jeszcze większe skoncentrowanie się poszczególnych krajów na rozwoju oraz zapewnieniu doskonałości handlowej i operacyjnej" - stwierdzono w oświadczeniu Carrefour Polska.

Carrefour konsultuje z organizacjami związkowymi warunki odejść pracowników zwalnianych z firmy

Spółka poinformowała, że "dostosowuje również stan zatrudnienia w jej sklepach do wolumenów sprzedaży i tym samym odpowiada na wymogi związane z realizacją celów budżetowych na obecny rok". Carrefour przyznał, że "nie będzie w stanie zaoferować wszystkim pracownikom centrali firmy i sklepów pracy w nowych strukturach lub też nie wszyscy pracownicy wyrażą zgodę na zawarcie porozumień dostosowujących warunki pracy tych osób do nowej struktury organizacyjnej w centrali".

Firma przekazała, że "będzie zobligowana przepisami prawa do przeprowadzenia powyższych zmian w procedurze zwolnień grupowych". Dodano, że ich warunki są obecnie konsultowane z organizacjami związkowymi. Rozmowy mają dotyczyć m.in. szczegółowych zasad, na jakich pracownicy będą odchodzić z firmy w ramach procedury zwolnień grupowych, a także świadczeń dla tych osób.

Więcej o: