Biedronka i Lidl będą mieć konkurencję. Rząd zapowiada własną sieć sklepów

Rządowa sieć handlowa to temat, który co jakiś czas wraca na czołówki mediów w Polsce. W piątek minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że są realne plany budowy takiej sieci. Wskazał, kto się tym zajmie i podkreślał, że to "bardzo ważna" inicjatywa.

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował w piątek, że Krajowa Grupa Spożywcza chce budować własną sieć handlową. - Krajowa Grupa Spożywcza musi iść także w stronę budowy polskiej sieci. To będzie cały łańcuch żywnościowy od pola do stołu, nasz polski. To jest bardzo ważne - zapowiedział Robert Telus, cytowany przez Business Insider. W państwowym sklepie spożywczym będzie można kupić podstawowe artykuły gospodarstwa domowego, żywność, chemię oraz inne drobne akcesoria codziennego użytku.  

Zobacz wideo Pomysł Konfederacji na energetykę jest kompletnie oderwany od realnych procesów rynkowych

W Prawie i Sprawiedliwości marzą o państwowych sklepach 

O planach stworzenia państwowej konkurencji dla Biedronki czy Lidla zrobiło się głośno w 2022 roku, gdy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i zasugerował, że w przyszłości odkupiona mogłaby zostać sieć sklepów Żabka. - Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - powiedział w październiki zeszłego roku. Żabka zaprzeczała wtedy, jakoby miała zostać znacjonalizowana.  

Z kolei wiceminister Artur Soboń mówił o planach stworzenia polskiej sieci detalicznej już dwa lata wcześniej. - Sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby na pewno uzupełnieniem tego, nad czym pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych - zapowiadał jeszcze przed powstaniem Krajowej Grupy Spożywczej, która miała pomóc w zrealizowaniu tych marzeń.  

Czym jest Krajowa Grupa Spożywcza?

Krajowa Grupa Spożywcza została powołana przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2022 roku. W założeniu miała pozwolić bardziej aktywny udział w światowym obrocie handlowym, a także na rozszerzenie kanałów dystrybucji i bazy odbiorców na rynku krajowym. W skład grupy wchodzi 15 głównych spółek, podzielonych na 6 segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. To właśnie ten konglomerat ma kontrolować polskie produkty "od pola do stołu".  

Więcej o: