Najbogatszy człowiek w Europie pod lupą śledczych. Chodzi o interesy z rosyjskim oligarchą

Prokuratura w Paryżu prowadzi śledztwo w sprawie transakcji, w których mieli uczestniczyć rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow i Bernard Arnault, francuski miliarder, jeden z najbogatszych ludzi świata. Postępowanie dotyczy niejasnych okoliczności zakupu nieruchomości w luksusowym kurorcie.

Reuters przytacza oświadczenie paryskiej prokuratury, która potwierdza, że wstępne dochodzenie w sprawie transakcji wszczęto w 2022 roku. Śledczy nie ujawniają szczegółów sprawy. Wcześniej "Le Monde" przekazał, że Rosjanin Nikołaj Sarkisow nabył w kurorcie Courchevel nieruchomości. To luksusowy ośrodek narciarski, w którym LVMH, koncern Bernarda Arnualta, ma posiadać liczne nieruchomości. Transakcja odbyła się za pośrednictwem firm zarejestrowanych we Francji, Luksemburgu i na Cyprze. Nieoficjalne doniesienia mediów wskazują, że Rosjaninowi pożyczki udzielił właśnie Arnault poprzez jedną ze swoich firm. 

Zobacz wideo

Interesy Bernarda Arnaulta pod lupą śledczych. W tle transakcje z rosyjskim oligarchą

Sprawą ma zajmować się Tracfin, jednostka francuskiego ministerstwa finansów, której głównym zadaniem jest walka z praniem brudnych pieniędzy. Informator "Le Monde" z tej instytucji przekazał, że wykorzystywanie przez Arnaulta i Sarkisowa w transakcjach złożonej sieci podmiotów prawnych może mieć na celu ukrycie pochodzenia wykorzystanych środków finansowych. Reuters przypomina, że Tracfin intensywniej bada operacje finansowe z udziałem rosyjskich inwestorów po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

74-letni Bernard Arnault jest właścicielem koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH). Jest to jeden z największych producentów produktów luksusowych. Obecnie LVMH obejmuje 70 marek m.in. Louis Vuitton, Sephora, Tiffany & Co, Fendi, Dior, Marc Jacobs czy Loewe. W jednym z rankingów Bloomberga Arnault był najbogatszym człowiekiem świata, jest także najbogatszym człowiekiem w Europie. "Forbes" szacuje jego majątek na ponad 180 mld dolarów.  

Więcej o: