Pracownicy Orlenu już cieszą się z premii na Boże Narodzenie. Po kilka tysięcy złotych dla każdego

Pod koniec września do pracowników Orlenu skierowano informację o tym, że koncern przyznał po sześć tysięcy złotych brutto premii na Boże Narodzenie. Wcześniej podobne premie wynosiły 1,5 tys. złotych i ogłaszano je pod koniec roku - nie kryją zaskoczenia zatrudnione tam osoby.

Informację z kilku źródeł w różnych spółkach Orlenu potwierdzili dziennikarze "Gazety Wyborczej". - Wszyscy w naszym dziale się ucieszyli. Byliśmy tylko zaskoczeni, że to premia w związku z Bożym Narodzeniem - powiedziała dziennikowi jedna z osób, która jest zatrudniona w warszawskich strukturach Orlenu.

Zobacz wideo Władysław Kosiniak-Kamysz: Pomysłu Ryszarda Petru na prywatyzację nie ma w naszym programie

Premie w Orlenie na Boże Narodzenie ogłoszono już we wrześniu. Pracownicy mają dostać po sześć tysięcy złotych

Jak przekazali "Wyborczej" pracownicy, pod koniec września otrzymali informację, że koncern przyznał im po sześć tysięcy złotych premii brutto z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jeden z rozmówców wspomniał, że poprzednie premie bożonarodzeniowe wynosiły 1,5 tys. złotych i były ogłaszane pod koniec roku. 

Dziennik zapytał firmę o to, dlaczego premia została przyznana we wrześniu i na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi. "Wypłata jednorazowych nagród świątecznych wynika wprost z porozumienia płacowego zawartego w lutym 2023 r. i jest efektem rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi. Zgodnie z nim strony zobowiązały się do uzgodnienia wysokości nagrody bożonarodzeniowej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br." – odpowiedział Orlen.

Koncern dodał jednak, że świadczenie zostanie wypłacone w pierwszej połowie grudnia 2023 roku, czyli tak, jak w ubiegłych latach. "Otrzymają je pracownicy Grupy Kapitałowej Orlen, dla których warunki te zostały wypracowane ze stroną społeczną. Wypłata takich jednorazowych wypłat nie obejmuje zarządu ani kadry menedżerskiej podległej zarządowi" - przekazało biuro prasowe Orlenu. 

Cały artykuł pt. "W Orlenie Gwiazdka przyszła na babie lato" do przeczytania na Wyborcza.pl. 

Zarobki w Orlenie - ile wynoszą?

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Orlenu w 2022 roku średnia miesięczna płaca w całej grupie Orlenu wynosiła 10 063 zł brutto miesięcznie. Kwota ta nie obejmowała wynagrodzeń byłych pracowników Lotosu i PGNiG, którzy przeszli na listę płac Orlenu po ich przejęciu przez koncern. 

Dla porównania średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce za sierpień 2023 roku wyniosło 7 368,97 złotych brutto. To przekłada się na około 5 350 złotych na rękę.

Więcej o: