Ikea będzie grupowo zwalniać. 17 proc. załogi w Goleniowie straci pracę

Zakład Ikea Industry w Goleniowie przekazał pracownikom, że przeprowadzi grupowe zwolnienia. Pracę straci 17 proc. pracowników fabryki.

Fabryka Ikea Industry w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) poinformowała o grupowych zwolnieniach. Jako powody firma podaje plany dostosowania organizacji do niższych poziomów zamówień. "Celem Ikea Industry jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu, aby móc zapewnić stabilne miejsca pracy w perspektywie długoterminowej. Dlatego podjęto decyzję o rozstaniu się ze 130 współpracownikami, co stanowi 17 proc. załogi fabryki w Goleniowie" - czytamy w oświadczeniu firmy zamieszczonym na superportal24.pl. 

Zobacz wideo Czy czekają nas masowe zwolnienia? "Pracowników, talentów wciąż brakuje"

Ikea Industry zwalnia. Optymalizacja zakładu w Goleniowie nie pomogła

"Przez ostatnie miesiące w Ikea Industry Goleniów wdrażano działania mające na celu odpowiednie dostosowanie mocy produkcyjnych do nowych poziomów zamówień. Wstrzymano rekrutacje nowych współpracowników i zakończono współpracę z agencjami pracy tymczasowej. Wprowadzono także rozwiązania zwiększające efektywność oraz inwestowano w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji współpracowników. Niestety, te działania okazały się niewystarczające w przypadku zakładu w Goleniowie" - czytamy dalej w oświadczeniu. 

- W ciągu nadchodzących miesięcy zrobimy co w naszej mocy, aby wspierać naszych współpracowników podczas tej zmiany, pomagając im w poszukiwaniu nowych miejsc pracy - powiedziała Monika Dutka, Dyrektorka Zarządzająca w Ikea Industry Goleniów. - Mamy nadzieję, że po wzroście zamówień będziemy mogli ponownie zaoferować im miejsca pracy.

To na pewno sytuacja kryzysowa i nie można tego bagatelizować, ale w Goleniowie pracy jest dużo i każdy znajdzie coś na miarę własnych możliwości

- komentuje dla gs24.pl Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa.

Zwolnienia grupowe w Ikei w Goleniowe. Trwają rozmowy ze związkami

"Osoby odchodzące z zakładu otrzymają odprawy oraz wsparcie w aktywizacji zawodowej. Ikea Industry w Goleniowie rozpoczęła proces rozmów z przedstawicielami związku zawodowego i właściwymi urzędami. Współpracownicy, którzy zostaną objęci zmianą otrzymają indywidualne informacje jak tylko będzie to możliwe, najpóźniej do końca października. Ambicją zakładu jest utrzymanie jak największej liczby współpracowników i zapewnienie stabilności przychodów" - informuje firma. 

Ikea Industry, będąca częścią Inter Ikea, jest wiodącym na świecie producentem mebli drewnianych. Ikea Industry posiada ponad 30 fabryk w siedmiu krajach i zatrudnia 15 000 pracowników. W Polsce Ikea Industry zatrudnia 9 tys. osób w 16 fabrykach w ośmiu lokalizacjach. Ikea Industry Goleniów zatrudnia łącznie blisko 780 pracowników. Fabryki zaopatrują sklepy Ikea w meble takich rodzin jak Hemnes czy Idanas.

Więcej o: