"The SPAR Group Limited, jeden z największych południowoafrykańskich sprzedawców detalicznych, notowany na giełdzie w Johannesburgu, ogłosił decyzję o podjęciu strategicznych działań w kierunku sprzedaży biznesu SPAR w Polsce" - poinformował Spar 28 września. Część mediów informowała, że sieć wycofuje się z Polski, mimo że w dalszej części komunikatu podkreślano, że zostaną podjęte działania w celu "zapewnienia dalszej obecności marki Spar w Polsce".
Po kilku dniach od pierwszego oświadczenia grupa wydała kolejne, w którym powtórzono, że wbrew doniesieniom prasowym decyzja nie oznacza końca marki Spar w Polsce.
Zamiarem Grupy SPAR jest utrzymanie, dalszy rozwój i wspieranie biznesu do czasu znalezienia wiarygodnego inwestora, który będzie mógł dalej rozwijać markę SPAR. Marka SPAR w Polsce będzie nadal rozwijana pod okiem nowego licencjonowanego partnera SPAR International
- czytamy w nowym oświadczeniu z 4 października. "Obecne partnerskie i własne sklepy detaliczne będą w dalszym ciągu działać pod marką SPAR i będą obsługiwane z dwóch istniejących Centrów Dystrybucyjnych zlokalizowanych w Koninku i Czeladzi, a nasz strategiczny sojusz z AVIA będzie nadal się rozwijał i będzie wspierany" - informuje dalej marka.
Pod marka Spar działa w Polsce 212 sklepów detalicznych, które prowadzi zarówno sama korporacja, jak i niezależni operatorzy detaliczni. Spar posiada w Polsce też firmę produkująca dania gotowe oraz dwa regionalne centra dystrybucyjne w południowej, oraz środkowej w Polsce.