Rekordzista dostaje ponad 40 tys. Ile trzeba pracować, żeby otrzymać godną emeryturę?

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 43,4 tys. zł brutto, najmniejsza - 19 groszy. Ile trzeba pracować, żeby otrzymać godne świadczenie? Rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że im dłużej, tym lepiej.

Aby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mieć udokumentowany odpowiedni staż pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Wysokość najniższego świadczenia wynosi 1588,44 zł. W 2022 r. średnia emerytura w Polsce wynosiła 2833,56 zł. Najwięcej dostają mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: Decyzję o przejściu na polityczną emeryturę Jarosław Kaczyński podejmie sam

Emerytura taka, jaką sobie wypracujesz. Im dłużej, tym lepiej

- Gdy ktoś pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę, odpowiadam, że taką, jaką sobie wypracuje - podkreśliła w rozmowie z portalem Prawo.pl regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis. Przypomnijmy, kwota, jaką senior zgromadził na indywidualnym koncie emerytalnym, jest dzielona przez ilość miesięcy dalszego średniego trwania życia. Rzeczniczka wyjaśniła, że osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały "na czarno" (czyli do ZUS nie wpływały żadne składki), muszą liczyć się z niską kwotą świadczenia. - Im dłużej dana osoba pracuje, tym wyższą będzie miała emeryturę - przypomniała.

Ile trzeba pracować, żeby otrzymać godną emeryturę?

Opóźnienie przejścia na emeryturę i przedłużenie okresu pracy o rok powoduje wzrost świadczenia o ok. 15 proc. Jednak, o ile wzrośnie świadczenie w indywidualnych przypadkach, najlepiej wyliczy doradca.

Jak podał portal dziennik.pl, najwyższa obecnie emerytura w Polsce to 43,4 tys. zł brutto. Otrzymuje ją mieszkaniec woj. śląskiego, który przepracował ponad 62 lata. Wśród kobiet rekordzistką jest mieszkanka Bydgoszczy. Przeszła na zasłużony odpoczynek, gdy miała 81 lat. Co miesiąc pobiera 26 800 zł brutto, czyli niecałe 22 tys. zł na rękę.

Na końcu tabeli znalazła się mieszkanka Wałbrzycha. Przepracowała w swoim życiu pół roku na umowie zlecenia. Dostaje co miesiąc dokładnie 19 groszy. Z kolei mieszkanka Legnicy, która w pracy spędziła jeden dzień, może liczyć na 43 grosze.

Więcej o: