Elektronika odręczna. Wystarczy papier i srebrny atrament

Specjalny długopis piszący roztworem srebra umili życie ekspertów od elektroniki. I nie tylko.

Inżynierowie z Uniwersytetu Illinois (USA) skonstruowali długopis piszący roztworem srebra. Można dzięki temu na kartce papieru stworzyć - odręcznie - obwody elektryczne. Będą elastyczne, tanie i ulegające biodegradacji. Praca prezentująca możliwości długopisu ukazała się właśnie na łamach magazynu "Advanced Materials" .

Długopis wygląda jak... długopis. Pozostawia na papierze ślad roztworu srebra, który wysycha tworząc elastyczne przewody. Łatwo w ten sposób uzyskać tekst, który przewodzi prąd, rozmaite dzieła sztuki wykorzystujące przepływ prądu, albo trójwymiarowe anteny radiowe.

Przede wszystkim zaś, eksperci od obwodów drukowanych, nie muszą już ich drukować. Mogą szybko i wygodnie tworzyć elektronikę i natychmiast testować swoje projekty.

Na rynku dostępne są wprawdzie specjalne drukarki do tworzenia podobnych rozwiązań, ale piszący srebrem długopis jest dla nich tanią i wygodną alternatywą.

- Kosztowne drukarki i specjalne głowice niezbędne w takich drukarkach zastępujemy niedrogim i wygodnym narzędziem - zachwala Jennifer Lewis, jedna z autorek pracy.

Inżynierowie planują dalsze prace nad swoim wynalazkiem, pozwalające rozszerzyć zakres jego zastosowań.

Więcej o: