HTC produkuje smartfony działające pod kontrolą Androida i Windows Phone 7. Jednak to mobilny system operacyjny Google'a sprawił, że HTC stał się jednym z ważniejszych graczy na rynku urządzeń mobilnych . Tajwańska firma warta jest już więcej, niż niedawny komórkowy hegemon - Nokia . Wszystko za sprawą bardzo mocnego portfolio produktów - znajdują się w nim między innymi smartfony "facebookowe" (ChaCha i Salsa) oraz tablet Flyer, działające pod kontrolą Androida. To w końcu dzięki niemu HTC w 2010 roku sprzedał niemal 25 milionów smartfonów (wzrost o 93% w porównaniu z rokiem 2009). Na początku września przedstawiono nam dwa wydajne smartfony działające pod kontrolą Windows Phone 7 . Teraz zaś dowiadujemy się, że HTC bardzo poważnie rozważa kupno mobilnego systemu operacyjnego dla swoich urządzeń . Dlaczego?
Tablet HTC Flyer Fot. Łukasz Cichy
Przede wszystkim - nie wiadomo, czy pozycja HTC jako równoprawnego producenta urządzeń z Androidem zostanie utrzymana. Po ogłoszeniu informacji, że Google przejmuje Motorola Mobility powstało ważne pytanie: czy teraz to Motorola będzie czołowym producentem urządzeń z Androidem?
Co prawda zaraz po ogłoszeniu wiadomości wszyscy partnerzy sprzętowi Google'a jak jeden mąż twierdzili, że przejęcie to nic nie zmieni w zjednoczonym świecie Androida, a rzeczniczka HTC oświadczyła nawet , że
Wspieramy przejęcie przez Google'a Motorola Mobility, jako że oznacza to pozytywny rozwój ekosystemu Androida, który z kolei przekłada się na promocję urządzeń HTC z systemem Android.
Mimo pięknych słów wszystko wskazuje na to, że ekosystem Androida zaczyna trzeszczeć w szwach . Pierwszy ruch uniezależniania się od Androida wykonał już Samsung . Po dość długiej ciszy medialnej z pompą wprowadził na rynek trzy nowe smartfony działające pod kontrolą systemu bada , autorskiego OS-a koreańskiego producenta.
HTC Titan i HTC Radar fot. HTC
Poszukiwanie własnego sposobu na uniezależnienie się przez HTC wydaje się być logiczne. Koncern płaci Microsoftowi 5 dolarów od każdego urządzenia z Androidem , jakie wyprodukuje. Dlaczego? Bo rozwiązania objęte patentem Microsoftu znajdują się w rozmaitych elementach systemu - od interfejsu, aż po najbardziej podstawowe, zastosowane w Androidzie, technologie.
HTC toczy także postępowanie sądowe w sprawie patentów z innym ważnym konkurentem - z Apple . Kilka dni temu HTC oskarżył Apple o naruszanie patentów, które odkupił wcześniej od Google'a. Jak potoczy się sprawa - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że producenci sprzętu z Androidem muszą liczyć się z tym, że patenty stały się potężną bronią, której konkurenci nie zawahają się użyć. Kupno własnego systemu operacyjnego mogłoby być wyjściem z sytuacji.
"Do wzięcia" są właściwie dwa - webOS od HP oraz MeeGo, porzucony projekt Intela i Nokii. Serwis Focus Taiwan zauważa, że plotki krążące w branży sugerowały, że webOS-em interesował się właśnie HTC oraz Samsung. Ten ostatni producent już zdementował doniesienia - wiadomo, że skupiać się będzie na własnym systemie bada oraz - w dalszym ciągu - na Androidzie . Czy HTC faktycznie będzie się zastanawiać nad przejęciem webOS? Nie wiadomo. HTC zapowiada, że decyzję podejmować będzie z rozwagą.
Zastanawiamy się jednak, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie MeeGo - systemu który świetnie się zapowiada, świetnie wygląda, a do tego miał oddaną społeczność programistów. Chętnie zobaczylibyśmy MeeGo na sprzęcie HTC.
MeeGo fot. Meego.com
Android jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie . Sprzęt z nim tworzony jest przez czołowych producentów elektroniki, jak również przez tych pomniejszych, którzy produkują sprzęt tańszy i mniej wydajny. Wszystko wskazuje jednak na to, że na rynku urządzeń mobilnych może za chwilę stać się gęsto od systemów operacyjnych. Jeśli producenci zaczną wybierać alternatywne wobec Androida rozwiązania (na przykład Windows Phone 7) lub zaczną inwestować we własne OS-y, to za rok możemy mieć jeszcze większą różnorodność sprzętu, niż obecnie.
Badania wskazują na to , że konsumenci w większości nie zdają sobie sprawy z tego, jaki system zainstalowano na ich smarfonie. A stojąc w sklepie przed półką ze smartfonami, który wybierzesz? Z Androidem, czy tańszy z mniej popularnym systemem?