Rosyjski miliarder chce przeszczepić ludzki umysł robotowi. Będziemy nieśmiertelni?

Rosyjski miliarder ogłosił plan stworzenia technologii, która pozwoli skopiować ludzki umysł do cybernetycznej postaci. Jako roboty z cyfrowym mózgiem mielibyśmy być nieśmiertelni...

2045 Initiative to projekt rosyjskiego miliardera Dmitrija Itskowa, który został powołany do życia 2011. Celem jest zapewnienie ludziom nieśmiertelności. Sposobem - przeniesienie nas do cyfrowego umysłu. 

Przeczytaj też: Hawking ostrzega przed sztuczną inteligencją. Ciarki przechodzą po plecach

Rosjanin swój pomysł traktuje zupełnie serio i zachęca społeczność międzynarodową do przyłączenia się do jego wysiłków. Przedstawia nawet konkretny plan, który ma nas doprowadzić do "cyfrowej nieśmiertelności".

Plan stworzenia cyfrowej kopii człowiekaPlan stworzenia cyfrowej kopii człowieka Fot. 2045 Initiative

Jak widać na powyższej ilustracji jesteśmy na początku drogi. 

Pierwszy etap, trwający do roku 2020, ma zakończyć się stworzeniem robotycznej kopii człowieka. Czy osiągnięcie celu jest możliwe tak szybko? Można to ocenić przypatrując się osiągnięciom Boston Dynamics, firmy, która w tworzeniu humanoidalnych robotów robi spore postępy. 

 

Następny etap planu Itskowa zakłada stworzenie awatara ludzkiego umysłu. Do roku 2025 mielibyśmy możliwość przeszczepiania zawartości mózgu do postaci cyfrowej. Dekadę później awatar, wyposażony w cechy ludzkiej osobowości, miałby do dyspozycji mózg oparty na sztucznej inteligencji. 

Finalnym celem projektu jest stworzenie holograficznego awatara. W roku 2045 mielibyśmy mieć możliwość przeniesienia się do postaci cyfrowej, która mogłaby manifestować swoją obecność w świecie rzeczywistym wyświetlając hologram.

Potrzeba miliardów

Itskow twierdzi, że w projekt zainwestował już 1,43 miliarda dolarów. Dowodzi to jego głębokiej wiary w możliwości technologii. 

Nie wiemy, czy Rosjanin faktycznie wierzy w swoją wizję, czy tylko wykorzystuje ją do zebrania pieniędzy od innych inwestorów. Nie jest zresztą jedyny - identyczne plany ogłosiła amerykańska firma Humai.

Obecny stan wiedzy naukowej każe wątpić, by przeniesienie umysłu do postaci cyfrowej było możliwe. Równie dobrze moglibyśmy twierdzić, że do 2045 roku będziemy mogli teleportować się w dowolne miejsce na Ziemi.

Iskow bardzo dokładnie mówi o tym co chce osiągnąć, ale niewiele mówi o tym w jaki sposób. I właśnie dlatego nie należy traktować projektu 2045 zbyt poważnie. 

Za Techspot