Uważajcie na SMSy z życzeniami. Wysyłając "STOP" wcale ich nie blokujecie! Wręcz przeciwnie

Firmy, które chcą naciągnąć mniej świadomych użytkowników na słone opłaty, wpadły na wyjątkowo przebiegły pomysł. Rozsyłają wiadomości z życzeniami wielkanocnymi, a potem nakazują je zablokować. To pułapka.

Często ostrzegamy przed oszustami , którzy próbują naciągnąć użytkowników telefonów na słone opłaty za SMS Premium. Przed kolejną, wyjątkowo bezczelną falą takich ataków ostrzega UKE oraz serwis Bezprawnik.

Przeczytaj też: To strona mBanku? Jeśli tak pomyślałeś, to pewnie stracisz pieniądze...

Czy jest SMS Premium? Za tą nie do końca jasną nazwą kryje się specjalna usługa. Wiadomości SMS, które przychodzą z numeru premium obciążają konto odbiorcy. Cena za jedną wiadomość wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Najpierw wiadomość z życzeniami, a potem...

Scenariusz działania przestępców jest podstępny. Najpierw wysyłają na wybrane numery życzenia na przykład związane z Dniem Kobiet lub Wielkanocą. Po chwili adresat dostaje z tego samego numeru kolejną wiadomość z ostrzeżeniem: życzenia otrzymałeś w ramach płatnej usługi SMS Premium. Jest też jasne polecenie: wyślij SMS o treści STOP, albo płatne wiadomości nadal będą wysyłane na twój numer telefonu.

To pułapka, bo wysłanie jakiejkolwiek wiadomości SMS na ten właśnie numer uruchamia płatną usługę SMS. Nie ma znaczenia, czy wyślemy pustą wiadomość, czy zawierające jakiekolwiek słowo - system uzna to za polecenie uruchomienia płatnej usługi. Na nasz telefon będą nadchodzić wiadomości, a my będziemy płacić za każdą.

Co robić?

Dobrze jest zapobiegać tego typu sytuacjom i wyłączyć usługę SMS Premium. Każdy z operatorów ma swoje procedury, najlepiej więc zadzwonić do biura obsługi klienta.

Istotne jest też poinformowanie o zagrożeniu rodziny i znajomych, mając na uwadze szczególnie osoby starsze. W tym konkretnym przypadku mamy szansę na odzyskanie pieniędzy, gdyż postępowanie osób wysyłających SMSy można uznać za przestępstwo: to wprowadzanie w błąd dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Odzyskanie pieniędzy w ramach reklamacji może być jednak długotrwałe. O czym przestępcy doskonale wiedzą...

Na podstawie Bezprawnik.pl

Komentarze (67)
Uważajcie na SMSy z życzeniami. Wysyłając "STOP" wcale ich nie blokujecie! Wręcz przeciwnie
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 39 razy 31

  Może PIS wziąłby się za operatorów, którzy umożliwiają takie JAWNE oszustwa? Winny jest operator, który nie kontroluje komu świadczy usługę - w tym przypadku umożliwia tak bezczelne oszustwo.

 • maxthebrindle

  Oceniono 25 razy 23

  Przeprszam, ale czegoś nie rozumiem - skoro informacja w SMS podaje procedurę dezaktywacji płatnej usługi, której się nie zamawiało, a de facto jest to potwierdzenie zamówienia, to mamy do czynienia z oczywistym, podręcznikowym oszustwem, wyludzeniem, kradzieżą. UKE, zamiast ostrzegać i informować winno zabloować taką usługę i poinformować prokuraturę. Przecież ktos musiał wykupić gdzieś usługę rozsyłania takich SMSów, przecież musiał podpisać umowę z jakimś operatorem lub innym dostawcą tego typu usług, przecież gdzieś wyłudzone pieniądze trafiają - no chyba, że ktoś się podłączył kabelkiem do serwera dostawcy usług telefonii mobilnej i robi to wszystko bez wiezy tedoż operatora, prawda...
  Oczywiście tak nie jest i oszusci dzialają w oparciu o dostepne uslugi i leagna infrastrukturę. A wystarczyłby zapis w prawie, nakazujący każdorazowo zamieszczenie jasnej i oczywistej opcji 'wypisania się' z uslugi i dotkliwa sankcja w przypadku, gdy ów wymóg bylby niedopełniony, albo wiązałyby się z nim jakies utrudnienia dla abonenta Dochodzenia winny byc łatwe, przeciez gdzies musi być umowa, ktorą ktoś podpisał albo, ostatecznie, jaies konto bankowe, na które perator przelewa opłaty za SMS premium.

 • wyrwana.z.kontekstu

  Oceniono 22 razy 22

  Nie rozumiem dlaczego policja nie weźmie się w trybie pilnym za załatwienie sprawy? Przecież służby mają teraz takie uprawnienia... Posadzić kilku takich cwaniaczków i od razu zmniejszy się liczba kolejnych próbujących. DLACZEGO TAK SIĘ NIE DZIEJE?

 • olias

  Oceniono 8 razy 8

  a może płacić powinni operatorzy - skoro tolerują tego rodzaju "przelewy" gotówki bez jakiegokolwiek uzasadnienia?

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 6

  dlaczego państwo nie zwalcza skutecznie tego procederu?
  Bo państwo jest uczestnikiem i jednym z głównych beneficjentów. TO PAŃSTWO NA TYM PRAWIE NAJWIĘCEJ ZARABIA. 23% VAT jest nie do pogardzenia.

 • sylwester51

  Oceniono 6 razy 6

  Konto premium to wielkie draństwo uważam, że UOKiK powinien każdemu operatorowi walnąć po kilka milionów kary.
  Tylko, że to etacik dla swoich a ci w d mają nas obywateli okradanych z każdej strony. Drańskie panstwo.

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 5

  winę za to ponoszą WYŁĄCZNIE operatorzy. Gdyby sądy automatycznie nakazywały zwracać poszkodowanym pieniądze i karę w wysokości trzykrotnych wpływów, to te praktyki szybko by się skończyły.

 • kura_wuja

  Oceniono 4 razy 4

  Co trzeba miec w glowie, zeby w ogole odpisywac na takie SMS-y zamiast od razu nacisnac "Usun"?

 • xsawer

  Oceniono 4 razy 4

  "Na nasz telefon będą nadchodzić wiadomości, a my będziemy płacić za każdą.
  Co robić?"
  -Wydaje mi się, że tymi "firmami" powinni zająć się chłopcy pana Zbyszka, ale oni mają teraz ważniejsze sprawy na glowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX