Uważajcie na SMSy z życzeniami. Wysyłając "STOP" wcale ich nie blokujecie! Wręcz przeciwnie

Firmy, które chcą naciągnąć mniej świadomych użytkowników na słone opłaty, wpadły na wyjątkowo przebiegły pomysł. Rozsyłają wiadomości z życzeniami wielkanocnymi, a potem nakazują je zablokować. To pułapka.

Często ostrzegamy przed oszustami , którzy próbują naciągnąć użytkowników telefonów na słone opłaty za SMS Premium. Przed kolejną, wyjątkowo bezczelną falą takich ataków ostrzega UKE oraz serwis Bezprawnik.

Przeczytaj też: To strona mBanku? Jeśli tak pomyślałeś, to pewnie stracisz pieniądze...

Czy jest SMS Premium? Za tą nie do końca jasną nazwą kryje się specjalna usługa. Wiadomości SMS, które przychodzą z numeru premium obciążają konto odbiorcy. Cena za jedną wiadomość wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Najpierw wiadomość z życzeniami, a potem...

Scenariusz działania przestępców jest podstępny. Najpierw wysyłają na wybrane numery życzenia na przykład związane z Dniem Kobiet lub Wielkanocą. Po chwili adresat dostaje z tego samego numeru kolejną wiadomość z ostrzeżeniem: życzenia otrzymałeś w ramach płatnej usługi SMS Premium. Jest też jasne polecenie: wyślij SMS o treści STOP, albo płatne wiadomości nadal będą wysyłane na twój numer telefonu.

To pułapka, bo wysłanie jakiejkolwiek wiadomości SMS na ten właśnie numer uruchamia płatną usługę SMS. Nie ma znaczenia, czy wyślemy pustą wiadomość, czy zawierające jakiekolwiek słowo - system uzna to za polecenie uruchomienia płatnej usługi. Na nasz telefon będą nadchodzić wiadomości, a my będziemy płacić za każdą.

Co robić?

Dobrze jest zapobiegać tego typu sytuacjom i wyłączyć usługę SMS Premium. Każdy z operatorów ma swoje procedury, najlepiej więc zadzwonić do biura obsługi klienta.

Istotne jest też poinformowanie o zagrożeniu rodziny i znajomych, mając na uwadze szczególnie osoby starsze. W tym konkretnym przypadku mamy szansę na odzyskanie pieniędzy, gdyż postępowanie osób wysyłających SMSy można uznać za przestępstwo: to wprowadzanie w błąd dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Odzyskanie pieniędzy w ramach reklamacji może być jednak długotrwałe. O czym przestępcy doskonale wiedzą...

Na podstawie Bezprawnik.pl