FBI złamało iPhone'a bez pomocy Apple. Dlaczego to nie jest tak do końca złe

Kamil Mizera
Amerykańska drama, w której główne role grali Apple oraz FBI dobiegła końca. Przynajmniej na razie. Biuro ostatecznie potwierdziło, że udało im się dostać do telefonu zamachowca z San Bernardino i pomoc Apple nie jest im więcej potrzebna. Oznacza to koniec sądowej batalii, ale początek zupełnie nowych kłopotów, szczególnie dla firmy z Cupertino.

FBI, wycofując sprawę z sądu stwierdziło, że udało im się uzyskać dostęp do rzeczonego iPhone’a dzięki pomocy zewnętrznej firmy. W związku z tym kontynuowanie sprawy w sądzie nie ma większego sensu. Na razie nie wiadomo, kto pomógł FBI w złamaniu iPhone’a, ani jakiej metody użyto, by tego dokonać.

Zobacz też: Milion euro za odmowę odblokowania iPhone'a?

Dlaczego ta wiadomość jest paradoksalnie dobra? Ponieważ w żaden sposób nie dało się przewidzieć, po której stronie w tym konflikcie stanąłby sąd. W grze były dwa zestawy wartości: bezpieczeństwo od terroryzmu kontra wolności i swobody obywatelskie. Ewentualna wygrana FBI mogłaby otworzyć istną puszkę Pandory. Nakaz nie tylko stworzenia tylnego wejścia do iOS-a, ale wręcz przekazania kodu w ręce rządu mógłby oznaczać właściwie koniec prywatności dla milionów użytkowników produktów Apple i to nie tylko w USA, ale również na całym świecie.

iPhone 5CiPhone 5C fot. Apple

Nie oznacza to jednak, że wycofanie pozwu przez FBI kończy tę sprawę. Wymaga ona bez wątpienia jednoznacznego uregulowania. Oddalenie pozwu daje obu stronom więcej czasu na przygotowanie się do ostatecznego rozstrzygnięcia. Być może nie dojdzie do niego na sądowej sali, ale w Kongresie, po długich, lobbingowych staraniach. Również zneutralizowanie emocjonalnego kontekstu sprawy, a więc dramatu ofiar strzelaniny, powinno pozwolić na chłodniejsze spojrzenie na tę sprawę w przyszłości. 

Niemniej jednak, FBI może właściwie sobie pogratulować. Bo nie tylko udało im się ostatecznie złamać zabezpieczenia iPhone’a, ale również uniknąć sądowej batalii, podczas której Biuro musiałoby przekonać sąd oraz Amerykanów, że ich bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż ich prywatność. Dodatkowo FBI ma w ręku narzędzie do łamania iOS-a bez potrzeby wikłania w to Apple. Czyli może to robić „po cichu”.

Touch IDTouch ID fot. Apple

W całym tym zamieszaniu największym poszkodowanym ostatecznie jest Apple. Przede wszystkim firma straciła możliwość sądowego zabezpieczenia się przed zakusami rządu na integralność ich oprogramowania. Co więcej, złamanie iOS-a przez FBI, rękoma nieznanej firmy, stawia przed Cookiem szereg pytań: jak to zrobiono, która wersja iOS-a jest narażona i w jaki sposób zabezpieczyć system na przyszłość? Bo ewidentnie iOS nie jest aż tak bezpieczny, jak zachwala go Apple.

Złamanie iPhone’a nie wywołało reakcji rynków (lekki spadek akcji Apple 28 marca, dziś już idą do góry), ale zarówno klienci, jak i inwestorzy będą chcieli w najbliższych dniach jednoznacznego potwierdzenia, że iOS jest bezpieczny. Na razie Apple wydało jedynie krótkie oświadczenie:

[...] będziemy dalej zwiększać bezpieczeństwo naszych produktów, zwłaszcza gdy zagrożenia i ataki na nasze dane stają się coraz częstsze i bardziej wyszukane. Apple głęboko wierzy, że zarówno ludzie w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie mają prawo do ochrony, prywatności i bezpieczeństwa swoich danych. Poświęcanie jednego na rzecz drugiego jedynie wystawia ludzi oraz państwa na wielkie niebezpieczeństwo [...]

Jednak zestaw standardowych hasełek nie pomoże Apple w tym, co je obecnie czeka: żmudnej pracy odnalezienia luki oraz udowodnienia klientom, że mogą spać spokojnie. 

Więcej o: