Ten wirus zaraża komputery od 8 lat. Eksperci zrozumieli dlaczego

Conficker to jeden z najgroźniejszych, najbardziej aktywnych wirusów. Zaraża maszyny od 2008 roku. W Polsce ma się wyśmienicie. Dlaczego jest taki groźny?

Specjaliści z firmy badawczej Check Point ostrzegają przed wyjątkowo groźnym wirusem, który infekuje maszyny niemal dekadę. Conficker jest elementem globalnego botnetu, tworzy sieć komputerów-zombie, nad którymi kontrolę mają cyberprzestępcy. Korzystają z zasobów cudzych maszyn, by rozsyłać spam, infekować,a przede wszystkim przechwytywać dane takie jak numery karty kredytowej.

Przeczytaj też: Te emaile NIE SĄ od Allegro!

Chris Gibson, ekspert Check Point, przyznał w rozmowie z Zdnet, że długowieczność Confickera i jemu podobnych szkodliwych narzędzi, wprawia go w niezwykłe przygnębienie.

Okazuje się, że sztuczki, które stosowali cybeprzestępcy, by przejąć kontrolę nad naszymi komputerami, dziesięć lat temu, wciąż działają. Odwiedzamy nieodpowiednie zakamarki internetu, instalujemy pirackie oprogramowanie, otwieramy załączniki bez zastanowienia.

Nic dziwnego, że Conficker ma się wyśmienicie również w Polsce. Działa na 17 tysiącach maszyn. Aktywnością przewyższa go tylko Tinba - wirus skierowany przeciwko bankowości elektronicznej - zaraził 22 tysięcy komputerów - wylicza Wprost.

Z posiadanych danych możemy wywnioskować, że w 2015 roku było zainfekowanych w Polsce prawie 150 tys. komputerów. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa, szacujemy, że o kilkanaście procent. Lekceważenie faktu, że cyberprzestępcy mogą uderzyć w każdą firmę może doprowadzić do dramatycznych skutków - – mówi Marcin Spychała, Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z IBM 

Musimy pamiętać o tym, że cyberprzestępcy chcą nam wyrządzić realną krzywdę. Komputerów zarażonych wirusami używają do ataków takich, jak ten, którego ofiarą padli ostatnio klienci WBK. Jak już pisaliśmy łączne straty poszkodowanych wynoszą setki tysięcy złotych. Kradzież pieniędzy możliwa była dzięki phishingowi, a phishing rozsyłają właśnie zarażone robakami maszyny. Warto zatem dbać o zasady bezpieczeństwa, nie tylko po to, by samemu nie paść ofiarą przestępców, ale by nasz komputer nie został elementem botnetu.