Ursus chce być jak Tesla. Będzie produkować elektryczne samochody w fabrykach Żuka?

Robert Kędzierski
Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego stwierdził, że wierzy w możliwość odbudowania polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Czy w fabrykach, w których kiedyś powstawały Żuki i Lubliny będą produkowane auta elektryczne? Tradycyjne są już gotowe.

Ursus, lider w produkcji ciągników, który odnotowuje w ostatnich latach coraz lepsze wyniki finansowe, ma ambitne plany. Karol Zarajczyk, prezes firmy, podczas wywiadu udzielonego WP Money na Europejskim Kongresie Gospodarczym stwierdzi, że firma intensywnie pracuje nad nowymi rodzajami pojazdów - elektrycznymi autobusami, a w dalszej perspektywie również... elektrycznymi samochodami

Ursus jest bardzo wdzięczną marką, która może trafiać zarówno na traktory, autobusy jak i samochody. [...] Chcielibyśmy odbudować motoryzację, to jest nasz plan. Jesteśmy inwestorami, rodziną, która jest związana z motoryzacją od pokoleń. 

- stwierdził prezes Zarajczyk odpowiadając na pytanie o plany Ursusa wobec rynku motoryzacyjnego. 

Wyjaśnił też, że podoba mu się filozofia firm koreańskich takich jak Hyundai czy LG, które mają w swoim portfolio bardzo szeroki zakres produktów - od samochodów po telefony. 

Nikomu nie przeszkadza, że jeździ samochód Hyundai i [istnieje sygnowany tą samą marką - red.] telefon albo pralka. 

Pierwszy samochód Ursusa gotowy

Ursus produkuje terenówkę StormUrsus produkuje terenówkę Storm JAKUB ORZECHOWSKI

Prezes Ursusa przypomniał też, że firma w jest gotowa do produkcji samochodów. Chodzi o pojazd Storm-3 M-243, zaprezentowany rok temu. Przeszedł już homologację, a na masce, jak widać na powyższym zdjęciu, widnieje logo Ursusa. Auto budowane jest we współpracy z izraelską firmą LTD na bazie jeepa wranglera. Zmieści się w nim dziewięć osób. Może on sobie radzić nawet w trudnym terenie. Ursus chce go sprzedawać przede wszystkim wojsku. 

Właściciel Ursusa nie wykluczył też, że w bardziej odległej perspektywie firma może produkować samochody elektryczne. Stwierdził, że olbrzymi sukces amerykańskiej Tesli pozwala patrzeć na tego typu inwestycje z optymizmem. 

Samochody elektryczne wykluczają barierę wejścia jeśli chodzi o emisję spalin. Największym problemem w produkcji własnego pojazdu jest posiadanie własnego silnika. Elektryczne samochody dają bardzo dużą szansę odbudowy takich pojazdów.

W tej chwili Ursus nie pracuje jeszcze nad samochodem elektrycznym, ale nad elektrycznymi autobusami już tak. Możliwe, że sukces na rynku ciągników przełoży się na udane inwestycje związane również pojazdami elektrycznymi.

Kupilibyście elektryczny samochód Ursus? 

Źródło treści i cytatów: Money.pl

Więcej o:
Komentarze (88)
Ursus chce być jak Tesla. Będzie produkować elektryczne samochody w fabrykach Żuka?
Zaloguj się
 • nazir30

  Oceniono 35 razy 33

  Lamborghini też zaczynał od ciągników , nie on jeden zresztą , nie rozumiem więc uśmieszki niektórych historycznych ingorantów.

 • kruk6666

  Oceniono 26 razy 14

  PiS właśnie zablokował w Polsce OZE , Ursus może co najwyżej produkować pojazdy na polski ekologiczny węgiel , taki jedynie słuszny kierunek ma nasza rządząca partia.

 • gigigolo

  Oceniono 12 razy 8

  tak to prawda Lamborghini też zaczynal od traktorów. powinnisci dostac od państwa potęzne wsparcie finamsowe na badania, współpracować z fizykami i chemikami najlepszych polskich politechnik i być zwolnieni od płącenia podatków przez 10 lat. w ostatecznym rachunku to my obywatele i państwo i 'dobre imię' żurkowej i rusko pierogowej potegi pódzie w świat. smochód może nazywać się Ursus, mnie to nie obraża, przeciwnie. szczęścia życzę.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 3

  Ursus nie ma ani potencjału, ani kapitału, ani ludzi mających pojęcie o sprawie. Sorry, ale to są mrzonki.

 • gordon_3

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego na bazie jeepa, dlaczego nie na całkiem nowej bazie, dlaczego nie nowy, własny silnik, dlaczego, dlaczego, dlaczego, dlaczego ????????

 • tuba13

  Oceniono 2 razy 2

  Trzymam kciuki za sukces.Powodzenia.

 • pigol07

  Oceniono 4 razy 2

  mamy bogate doświadczenie w produkcji elektrycznych pojazdów bezszynowych: melexy na place golfowe i wózki akumulatorowe do wożenia rupieci po zakładach pracy...

 • mr.powers

  Oceniono 6 razy 2

  Zajebisty pomysl. Najwyzszy czas wykorzystac polska mysl techniczna i istniejace zaplecze. Oby tylko kurdupel nie nakazal wylacznosc produkcji pojazdow napedzanych swiecona woda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX