Przeczytanie tej wiadomości może się skończyć odinstalowaniem Facebooka. "Tak, robimy to"

Amerykański naukowiec specjalizujący się w aplikacjach komunikacyjnych poinformował, że aplikacja Facebooka nasłuchuje tego, co robimy. Serwis potwierdził tę informację. Twierdzi jednak, że to nic groźnego...

Prywatność, która jest coraz większą wartością dla internautów, znów może być narażona. Profesor Kelli Burns z Uniwersytetu Południowej Florydy, naukowiec specjalizujący się aplikacjach komunikacyjnych, informuje, że Facebook nas "podsłuchuje".

Przeczytaj też: Facebook tłumaczy się ze skandalu związanego z cenzurą.

Jak wyjaśnia aplikacja cały czas wyłapuje dźwięki za pomocą mikrofonu - zarówno wtedy, gdy z niej korzystamy, jak i gdy jest wyłączona. 

Facebook: słyszmy, nie podsłuchujemy

Rewelacje amerykańskiego naukowca potwierdził Facebook, ale tylko częściowo. Wyjaśnienia serwisu zdają się być kluczowe dla rozstrzygnięcia tego, czy naraża naszą prywatność. Aplikacja nie przekazuje naszych rozmów - rozpoznaje jedynie rodzaj naszej aktywności. To, co dzieje się w tle. Dźwięk ma być tylko jedną ze wskazówek ułatwiających algorytmom zrozumienie, gdzie nasz wpis ma się znaleźć. Facebook podkreśla też, że analiza dźwięku jest widoczna - aplikacja wyświetla malutką ikonkę człowieka i fal dźwiękowych.

Facebook nie wykorzystuje mikrofonu, żeby w jakikolwiek sposób przekazywać dane do celów reklamowych lub do zastosowania w News Feedzie. Firmy są w stanie dostarczać ludziom odpowiednie reklamy w oparciu o ich zainteresowania lub inne dane demograficzne, ale nie poprzez gromadzenie danych audio.

- wyjaśniło nam Biuro Prasowe Facebooka.

Co robić?

Jeśli "podsłuchiwanie" Facebooka budzi wasze obawy możecie odciąć aplikację od mikrofonu. Odpowiednie ustawienia znajdziecie w ustawieniach Prywatności.

Niestety pomimo zapewnień Facebooka spora grupa użytkowników może poczuć się źle z myślą, że ktoś słyszy co robią...

Źródło: Independent

Więcej o:
Komentarze (63)
Przeczytanie tej wiadomości może się skończyć odinstalowaniem Facebooka. "Tak, robimy to"
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 10 razy 6

  Czyli robimy tak:
  - w ustawieniach prywatności wyłączamy mikrofon
  - znika ikonka człowieka i fal dźwiękowych
  - przestajemy się stresować
  - Mordoksiążka dalej podsłuchuje nas w najlepsze.
  I wszyscy są zadowoleni.

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 2

  Problem w tym, ze znowu "zapomnieli" powiedzieć, jak bardzo o nas dbają. O czym jeszcze zapomnieli?

 • bronek77

  Oceniono 1 raz 1

  Jaka aplikacja ? Na ajfona, androida czy peceta ? Czy analiza dźwięku odbywa się na serwerach facebook'a, czy na sprzęcie użytkownika ? Ludzie od fejsbuka powiedzieli: "We use your microphone to identify the things you’re listening to or watching, based on the music and TV matches we’re able to identify.". Do tego musi być analiza na serwerach, nie ma możliwości analizy tego np. na telefonie (telefon musiałby mieć bazę muzyki/programów tv do zidentyfikowania).

  Czyli - transmisja audio jest na 100% przesyłana do facebook'a. Tam oni ją 'tylko analizują'. A co robią przy okazji różne agencje rządowe, z którymi Facebook ma obowiązek współpracować, to chyba jasne...
  Podsłuch w każdym telefonie z tym programem. To nie są żarty.

 • pintonek

  Oceniono 1 raz 1

  Zdeaktywowałem fejsbuka dwa miesiace temu i poczułem sie zdrowszy, polecam.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  co do Androida, bo chyba o tym mowa, to głupszego systemu nie można było wymyślić

  niestety ten system dla debili stawia wszystkich przed wyborem - albo cos instalujesz albo nie

  nie ma mozliwości niedopuszczenia jakiejś aplikacji do tego na co musi się wyrazić zgodę (a moze to być wszystko od wifi, bluetooth, dostępu do zdjęć, adresów, itd....)

  nie dość tego NIE ma możliwości, gdy się nie używa jakiejś aplikacji, wyłaczenia jej - można sobie to robić nawet 10 razy dziennia, a aplikacje i tak się same włączą - mozna jedynie ODINSTALOWAĆ aplikację

  nie wiem jak jest teraz w windows na smartfony, ale kiedyś uzywałem win6.1 bodaj i jak nie chciałem to nic mi się nie włączało, jak nie chciałem to nie łaczyło się z wifi, internetem, itd

  na androidzie to jest NIEMOŻLIWE

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  nasłuchuje tego

  nasłuchuje kogo czego czy kogo co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX