Wynajęli Teslę i przejechali 500 kilometrów bez dotykania kierownicy. Niezwykła podróż Polaków

Robert Kędzierski
Dwoje Polaków podczas podróży po Norwegii postanowiło wynająć elektryczną Teslę z autopilotem. Cena? 500 zł za dobę. 90 procent podróży Polacy spędzili nie dotykając kierownicy. "Nigdy nie czułem się tak niepotrzebny za kółkiem" - podkreśla jeden z podróżników.

Co innego czytać o innowacjach technologicznych, a co innego zasmakować ich samemu. Przekonało się o tym dwoje Polaków, którzy podczas wyprawy do Norwegii wynajęli - w zwykłej, dostępnej dla każdego wypożyczalni Hertz - elektryczny samochód Tesla z wbudowaną opcją autopilota. Swoje wrażenia opisali na Facebooku.

Elektryczna rewolucja za 500 złotych

Wybór padł na model S85 z 382 konnym silnikiem. Trudno oprzeć się możliwości sprawdzenia tak futurystycznego pojazdu, kiedy cena wynajęcia wynosi zaledwie 500 złotych za dobę. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że w salonie Tesli samochód ten kosztuje 79 tys. dol. (czyli ponad 300 tys. złotych).

Okazuje się jednak, że jeszcze większą satysfakcje daje możliwość oderwania rąk od kierownicy. A wszystko to dzięki wbudowanej funkcji autopilota.

System jest w stanie niemal całkowicie wyręczyć kierowcę. Samodzielnie prowadzi samochód na prostej drodze, przyśpiesza, zwalnia, potrafi również utrzymać odpowiednią prędkość przed poprzedzającym pojazdem.

Zaktualizuj samochód, a otrzymasz...

Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że autopilot trafił do modelu S85 za sprawą... zwykłej aktualizacji oprogramowania. Samochód  od początku był wyposażony w odpowiednie czujniki. Kiedy producent uznał, że autopilot jest już gotowy, po prostu przesłał go do pojazdów. Tak jak producent smartfonów wysyła aktualizację systemu. 

Przyznam, że nigdy nie czułem się tak niepotrzebny za kółkiem.

- stwierdził Gabor Wnuk, który wybrał się w niezwykłą podróż do Norwegii. Wyjaśnił on również dlaczego postanowił zaufać technologii oferowanej przez Teslę:

Model S pokazuje  na wyświetlaczu przed Tobą jakie linie na drodze widzi, jakie i jakiej wielkości pojazdy widzi i co uważa, że jest za nim i dookoła. Dzięki temu po 10 minutach nabierasz zaufania, a po 20 minutach czytasz gazetę. [...] Autopilot potrafi się też wyłączyć, jeżeli oceni, że nie do końca wie co zrobić i poinformuje Cię o tym z wystarczającym wyprzedzeniem, abyś nie wjechał w roboty drogowe przy 100 km/h. Wyłączy się też, jeżeli droga po której jedziesz nie ma wystarczająco dużo cech charakterystycznych (np. w lesie, sprawdzone empirycznie).

Podczas swojej podróży do Norwegii Gabor Wnuk praktycznie w ogóle kierował pojazdem. 90 procent przebytej trasy pokonał za niego autonomiczny system Tesli.

580 km z 700 km przejechaliśmy na autopilocie. W dużym uproszczeniu - samochód prowadzi się sam.

- wyjaśnił Wnuk. 

Tesla S85Tesla S85 Fot. Tesla

Co ciekawe, ta długa podróż nie wymagała od kierowcy odwiedzania stacji elektrycznej. Tesla charakteryzuje się bowiem całkiem niezłym zasięgiem - pojazd na jednym ładowaniu jest w stanie przebyć dystans ok. 500 kilometrów.

Niestety w Polsce nie znaleźliśmy nawet jednej wypożyczalni oferującej Teslę.  Najbliższe pojazdy dostępne dla polskiego kierowcy znajdują się w Berlinie. 

Tesla przyszłością motoryzacji?

Samochody produkowane przez koncern należący do Elona Muska, multimiliardera stojącego za projektami takimi jak PayPal i Space X, stają się coraz bardziej popularne. Tesla 3, model, który pojawi się w sprzedaży dopiero w przyszłym roku, został już zamówiony w liczbie 325 tys. sztuk. 

Musk chce, by pojazdy elektryczne były bardziej dostępne i sporo inwestuje w swoją wizję. W USA wybudował gigantyczną fabrykę, która ma zapewnić znacznie tańsze akumulatory. Zarówno te stosowane w pojazdach, jak i w naszych domach.

Więcej o: