Pekao S.A. chce ci przelać 8457 zł? To groźne oszustwo

Cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób na zainfekowanie komputerów ofiar. Rozsyłają fałszywe powiadomienia o uruchomionym kredycie.

W sieci pojawiły się doniesienia o kolejnym przekręcie, który żeruje na ludzkiej ciekawości i niewiedzy. Cyberprzestępcy masowo rozsyłają maile informujące o przyznaniu kredytu. 

Przeczytaj też: Ładna dziewczyna wspomina o tobie w komentarzu? To bot!

Z e-maila ofiara dowie się, że kwota 8457 złotych została "postawiona (sic!) do dyspozycji na wskazanym rachunku".

Przestępcy są bardziej wyrafinowani, niżby mogło się zdawać. Wiedzą, że dołączony harmonogram spłaty wzbudzi zainteresowanie odbiorcy, który będzie chciał z czystej ciekawości zobaczyć, ile będzie musiał spłacać. Niestety, otwarcie załączonego pliku może doprowadzić do infekcji - wystarczy tylko zgodzić się na uruchomienie makr. Makra to specjalne skrypty, których zadaniem jest automatyzowanie formatowania dokumentów. W tym wypadku są jednak wykorzystywane do ściągania szkodliwego oprogramowania. 

Nigdy nie zezwalajcie na uruchamianie makr — większość dokumentów Office, a zwłaszcza te otrzymywane e-mailem, nie potrzebują makr do działania. Makro jest wykorzystywane przez przestępców do pobrania złośliwego oprogramowania na komputer ofiary.

- ostrzega Niebezpiecznik.pl

Czy faktycznie coś nam grozi, jeśli jednak uruchomimy skrypty? Nasz komputer może zostać trwale zaszyfrowany - dostęp do danych będzie możliwy tylko po zapłaceniu okupu. Nasza maszyna może też stać się elementem globalnego botnetu - odczujemy to przez wyraźne spowolnienie jej działania, problemy z internetem. Przestępcy mogą też wykraść nasze dane osobiste: numer karty kredytowej albo informacje z dowodu osobistego. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić nawet do zaciągnięcia w naszym imieniu pożyczki. Prywatność warto więc chronić. 

 

Więcej o:
Komentarze (16)
Pekao S.A. chce ci przelać 8457,08zł? To groźne oszustwo
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 10 razy 10

  Miałoby mnie skusić 8457 zł? Też coś, to marne grosze w porównaniu z moim dalekim krewnym z Nigerii, który właśnie niedawno zmarł i zostawił mi w spadku 10 milionów zielonych.

 • alojzy132

  Oceniono 8 razy 8

  Dlaczego policja nie potrafi znalezc "po nitce do kłębka" takiego oszusta? Tylko kazdy Polak musi czytac internet aby dowiadywać sie gdzie jest na niego zastawiona półapka

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 6

  "Dobra zmiana" zajęła się ukraińską kapelą.
  Oszuści podszywający się bankiem, pocztą [właśnie dzisiaj dostałem], kurierską firmą czy energetyką hulają bez przeszkód.

 • e.olsen

  0

  > Dostałeś takiego maila od Pekao? To oszuści, uważaj!

  No i w końcu sprawdziło się! Zawsze podejrzewałem, że Pekao to oszuści...

 • chumski

  0

  Pierwsza sprawa dysk należy podzielić na prtycje.
  Podstawową czyli C zostawić na system pozostałe części na swoje prywatne dokumenty.
  Wirus atakuje partycję systemową czyli C więc wystarczy ponowne postawienie systemu z uprzednim formatowaniem partycji i sprawa załatwiona.
  Miałem już kilka robali i zarazków , to działa.
  Fakt trzeba od nowa instalować potrzebne programy ale można zrobić sobie kopię zapasową lub archiwizować pliki instalacyjne.
  Żadnych okupów!!!!!

 • kicunio1

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko idiota albo osoba, która pierwszy raz jest w internecie się nabierze.

 • kato-rznik

  Oceniono 3 razy -1

  "Dostałeś takie powiadomienie od PKO SA? To oszuści podszywają się pod bank"
  To w końcu bank, czy oszuści? Chyba wam się coś pomyliło.
  Powinno być: "Dostałes powiadomienie od oszustów podszywających się pod PKO SA? Uważaj!"
  Z waszego tytułu może wynikać, że bank to oszuści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX