Ostatnia prezentacja oferty telewizorów LG OLED 4K na 2016 rok dała nam jasno do zrozumienia, że dla Koreańczyków nowoczesne technologie są tylko jednym z priorytetów. Drugi z nich to innowacyjne wzornictwo. Niech za przykład posłuży model najwyższej serii LG Signature OLED G6 i nagroda jaką otrzymał na ostatniej edycji prestiżowych targów elektroniki użytkowej w Las Vegas (2016 CES Best Innovation Award).
Telewizor LG 4K OLED G6V źródło: LG
Panel w serii G6 ma raptem 2,57 mm grubości i został osadzony na tafli przezroczystego szkła (stąd koncepcja nosi nazwę Picture-On-Glass). Takie rozwiązanie nie tylko umacnia całą konstrukcję, ale również czyni ją niesamowicie smukłą. Oczywiście w takim wypadku wszystkie najważniejsze komponenty musiały powędrować do podstawy telewizora. Tam również znalazło się miejsce dla systemu nagłośnienia marki Harman/Kardon, który w przypadku serii G6 można odseparować od wyświetlacza i swobodnie powiesić sam ekran na ścianie.
Telewizor LG OLED 4K E6V źródło: LG
W odróżnieniu od Samsunga, który stawia na technologię LCD, motywem przewodnim dla telewizorów LG 4K jest technologia OLED, w której każdy piksel pracuje niezależnie i matryca może nim dowolnie sterować. Jak zapewnia producent, takie rozwiązanie daje niezwykle głęboką czerń (wyłączenie pikseli), w odróżnieniu od panelu LCD, którego modułów podświetlenia nie da się po prostu całkowicie wyłączyć. Do tego pojawia się efekt poświaty w miejscach gdzie stykają się ze sobą bardzo jasne i bardzo ciemne obszary, co wynika z systemu podświetlenia matrycy LCD. Dla równowagi technologia, na którą stawia Samsung ma nieco większe możliwości w kwestii współczynnika jasności ekranu.
A co z trwałością obecnego wcielenia technologii OLED? Okazuje się, że żywotność tego typu paneli jest obecnie oceniania na około 100 000 godzin (około 8 godzin dziennie przez 30 lat).
Jeszcze do niedawna termin HDR był zarezerwowany dla świata fotografii. Tak zwany szeroki zakres dynamiki (ang. High Dynamic Range) pozwala wyświetlić obraz, na którym widać detale zarówno w bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych obszarach. I faktycznie na prezentacji LG mogliśmy gołym okiem zobaczyć efekt działania tej technologii. To co widać na ekranie jest bardziej zbliżone do rzeczywistości jaką postrzegamy swoimi oczami.
Technologia HDR źródło: LG
Telewizory LG OLED 4K wspierają dwa najpopularniejsze standardy technologii HDR: otwarty HDR10 oraz HDR Dolby Vision preferowanym przez największe wytwórnie filmowe oraz dostawców treści, takich jak Netflix. I to właśnie w takich miejscach już teraz zaczynają się pojawiać materiały wykorzystujące szeroki zakres dynamiki.
Telewizory LG OLED 4K z najniższych serii B6 i E6 są już dostępne w sieciach handlowych, a na wyższe modele C6 oraz G6 musimy zaczekać do sierpnia. Wszystkie urządzenia pracują pod kontrolą systemu operacyjnego webOS 3.0 i mają wbudowany system dźwiękowy Harman/Kardon o mocy RMS 40W.
Ceny dla zwykłego konsumenta mogą się wydawać dość zaporowe, ale w końcu jakość kosztuje:
G6V 65 cali - 32 999 zł;
E6V 65 cali - 29 999 zł;
C6V 65 cali - 24 999 zł,
B6V 65 cali - 24 999 zł;
E6V 55 cali - 21 999 zł;
C6V 55 cali - 16 999 zł;
B6V 55 cali - 15 999 zł.